YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sigarayı bırakanlar ortalama 3,5 kilo alıyor
Sigarayı bırakanlar ortalama 3,5 kilo alıyor
08 Ekim 2013 14:28
Merkezi Heidelberg şehrinde bulunan Alman Kanser Araştırmaları Merkezi (DKFZ) sigarayı bırakanların ortalama 3,5 kilo aldıklarını tespit etti. Kadınlarda ise kilo artışı eğilimi daha belirgin gözlemlenebiliyor.

DKFZ, sigarayı bırakanlar üzerinde bir araştırma yaptı. Araştırmanın sonucunda sigara içenlerin içmeyenlere göre yaklaşık 3,5 kg daha hafif oldukları tespit edildi.

Alman bilimadamları sigarayı bıraktıktan sonra neden kilo artışının yaşandığına dair net bir açıklama bulamasalar da bazı tahminler ortaya koydular.

Bu teorilerden bir tanesi sigarayı bırakanların (özellikle kadınlar) tatlı yiyeceklere yönelmeleri ve böylelikle ihtiyacından fazla kalori almaları.

Diğer bir teori ise sigarada bulunan ‘nikotin’ maddesinin iştahı düşürmesi. Sigarayı bıraktıktan sonra yeme isteği artan ‘eski tiryakilerin’ zaman içinde kilo almaları.

Heidelbergli Alman bilimadamlarının bir başka teorisi de ‘sigaranın daha fazla adrenalin hormonu ürettiğine’ yönelik.

İsviçreli bilim adamlarından beslenme tavsiyeleri 

Zürih Üniversitesi’nden doktor Gerhard Rogler ve ekibini yaptığı bir başka araştırmaya göre ise nikotin maddesi bağırsakta büyük bir etkiye sahip.

Rogler, nikotin azalmasından sonra bağırsaklarda sindirime etki eden bazı bakterilerin arttığı bazılarının ise azaldığı yönünde bulgulara ulaştı.

Bağırsaklarda görülen bu değişim sigarayı bırakanlarda kilo artışına neden oluyor.

Rogler’e göre sigarayı bıraktıktan sonra vücut normal metabolizma özelliklerini kazanana kadar iştah ve yeme içme alışkanlıklarında değişiklikler görülebilir.

Özellikle açlık hissi artanlara bol sebze ve meyve yemelerini tavsiye eden tıp uzmanı, bu tür gıdaların mideyi dolu tuttuğunu ve açlık hissini azalttığını kaydetti.

Ayırcı bol su içmenin de açlık hissini düşürdüğünü kaydeden Rogler, eski tiryakilerin geçiş döneminde bu noktalara dikkat ederek kilo artışından kurtulabileceklerini vurguladı.

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler