YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sigaraya tek aşıyla çare
Tiryakiye nikotin aşısıyla tedavi umudu... ABD'li bilim adamlarının geliştirdiği aşıyla nikotinin beyne ulaşmasının önüne geçildi. Denek farelerinde beyindeki nikotin seviyeleri yüzde 85 oranında aşağı çekildi
Sigaraya tek aşıyla çare
29 Haziran 2012 / 08:24 Güncelleme: 29 Haziran 2012 / 08:25

ABD'de yapılan bir araştırmaya göre, sigara tiryakileri nikotin aşısı sayesinde sigarayı bırakabilecek. Sonuçları 'Science Translational Medicine' dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, tiryaki bu alışkanlığından zevk almayarak nikotine karşı bağışıklık geliştirecek. BBC'nin ve New Scientist'in haberine göre, fareler üzerinde yapılan deneyde, nikotin aşısı yapılan hayvanlarda beyinde nikotin seviyelerinin azaldığı gözlemlendi.
ANTİKORLARLA SAVAŞ
Çalışma çerçevesinde, bilimadamları fareden, nikotine karşı en güçlü antikoru seçti ve bu antikoru üreten geni ayırdı. Daha sonra bu gen, gen terapisinde yaygın biçimde kullanılan taşıyıcı adeno-ilişkili virüse (AAV) yerleştirildi. Geni taşıyan virüs, nikotin bağımlısı farelere enjekte edildi, farelerin akciğerleri virüsü aldı, antikorlar yapmaya başladı ve bu antikorları kana pompaladı. Araştırmacılar, sözkonusu farelere iki sigarada bulunan oranda nikotin enjekte ederken, antikorlar, nikotini beyne ulaşmadan önce neredeyse yüzde 85 oranında engelledi.

'Tekrar başlayan zevk alamayacak'
Aşının insanlar üzerinde denenebileceği, ancak bunun zaman alacağı belirtilirken, araştırma ekibinin lideri Prof. Ronald Crystal aşının insanlar üzerinde faydalı olabileceğini söyledi. Crystal, 'Tiryakiler sigaraya tekrar başlarsa, aşıdan dolayı bundan zevk alamayacaklar. Bu durum da alışkanlıklarından kurtulmalarına yardım edecek' dedi. (Akşam)

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler