YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şiddetli baş ağrısı beyin kanamasına yol açabilir
Şiddetli baş ağrısı beyin kanamasına yol açabilir
13 Eylül 2013 10:12
Liv Hospital Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. M. Ömür Kasımcan, şiddetli baş ağrısının beyin kanamasına yol açabileceğini söyledi.

Kasımcan, “Sinsice yaklaşan ve istenmeyen sonuçları beraberinde getiren beyin kanamalarının belirtilerini ciddiye almak gerekir.” dedi.

Yrd. Doç. Dr. M. Ömür Kasımcan, şiddetli baş ağrısının doğuracağı sonuçlar hakkında bilgi verdi. Ağrının uzun sürmesi ve aniden gelmesinin dikkat edilmesi gereken bir durum olduğunu anlatan Kasımcan, “Uzun süreli, ilaçlarla geçmeyen ve günlük aktiviteyi etkileyen baş ağrıları varsa kesinlikle bir uzmana başvurulmalı” ifadelerini kullandı.

“Subaraknoid kanama olarak adlandırılan kanamada öncü belirti hastada aniden ortaya çıkan daha önce hiç tanımlamadığı şiddetli baş ağrısıdır.” diyen Kasımcan, “Bazen bu baş ağrısına vücudunun bir tarafında güçsüzlük, sara nöbeti (epilepsi), şuur kaybı gibi bulgular eşlik edebilir. Bu tür bulguların olduğu hastalarda baş ağrısı şikayeti göz ardı edilmemelidir. Bir beyin cerrahisi uzmanına başvurulması uygun olur.” şeklinde konuştu.

Kasımcan, beyin kanamasını önlemenin yollarından da söz etti. Yüksek tansiyon hastalarında tansiyonun kontrol altında tutulmasının beyin kanamalarını önleyebileceğini kaydeden Kasımcan, şunları söyledi: “Eğer yüksek tansiyon hastasıysanız, tansiyonunuzun kontrol altında tutulması kanama riskini azaltacaktır. Yine ailenizde (anne, baba ve kardeşlerde) anevrizma ya da beyin damarların vasküler malformasyon öyküsü var ve sizde de baş ağrısı mevcutsa bir hekime başvurmanız uygun olacaktır. Çünkü bu baş ağrıları bir kanamanın erken habercisi olabilir. Sonuç olarak uzun süreli, ilaçlarla geçmeyen ve günlük aktiviteyi etkileyen baş ağrınız mevcutsa bir uzmana başvurmanız; altta yatan nedeni ortaya çıkarmak için uygun olacaktır.”

 

CİHAN

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler