YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sıcak havalarda isiliğe dikkat!
Sıcak havalarda isiliğe dikkat!
31 Temmuz 2013 10:55
Memorial Ataşehir Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Özlen Kaya Çardak, sıcaktan ve aşırı nemden etkilenerek tıkanan ter bezlerinin bebeklerin cildinde kızarıklıklar oluşmasına sebep olduğunu söyledi.

Uz. Dr. Özlen Kaya Çardak, isilikler ile baş etmenin yolları hakkında bilgi verdi. Bebeklerin cildinin sıcak havadan olumsuz etkilenebileceğini belirten Çardak, “İsilik, derideki küçük ter bezi kanalları olan gözeneklerin tıkanması sonucu ortaya çıkan deri döküntüleridir. Bu döküntüler sıcak havada ya da bebeğin aşırı sıcak ortamda bulunması halinde daha da artabilir.” dedi.

İsiliğin çeşitli şekillerde görülebileceğini söyleyen Çardak, “Daha hafif olan isilik küçük ve kolayca patlayıp ince pullar oluşturan su kabarcıkları halinde görülür. Daha ağır vakalarda, kaşıntılı ve su toplayan kırmızı döküntüler oluşabilir. Bu döküntüler sıcakta karıncalanma veya kaşınma hissi yaratabilir. Döküntü birkaç gün sonra kaybolur, ancak yineleyebilir. İsilik genellikle yaz aylarında veya aşırı sıcak ortamlarda oluşur. Aşırı terlemeye neden olan kalın giydirilme, sık yıkanmama gibi nedenler de kolaylaştırıcı etki yapar.” ifadelerini kullandı.

Bebeklerin cilt yapısının ince olması sonucu ısı değişikliklerine yanıtlarının daha zor olduğunu bu nedenle erişkinlere göre daha sık isilik görüldüğünü vurgulayan Çardak, “Bebeklerin cilt yapısı ince olduğu için ve ısı değişikliklerine yanıtları daha zor olduğu için erişkinlere göre isilik daha sık görülür. İsilik tüm vücutta olabilir ama özellikle çok terleyen bölgelerde özellikle bebeklerde baş bölgesinde ve kıvrım yerlerinde görülür.” şeklinde konuştu.

Sarışın ve açık renkli bebeklere özellikle dikkat edilmesi gerektiğini aktaran Çardak, şunları kaydetti: “İsiliği önlemek için sıcak ortamlarda bebekler çok kalın giydirilmemeli, teri çeken pamuklu giysiler tercih edilmeli ve sık sık yıkanmalıdır. Kış ayları bile olsa ev içi ısı 23-24 derece olması yeterlidir. Daha sıcak ortamlarda bebekler sık terleyeceğinden kış aylarında bile isilik görülebilir. Banyo yapılması isilik için ilaç tedavisinden önce gelir. Sarışın ve açık tenli bebeklerde isilik daha sık olabilir.”

İsilikler de sık banyo ve doktor kontrolünde krem uygulamasının çok önemli olduğunu ifade eden Çardak, “İsilik tedavisinde sık banyo yapılması dışında eğer ciltte kaşıntı çoksa kaşıntı giderici kremler ve anti inflamatuar yani yangıyı azaltıcı kremler hekim kontrolünde kullanılabilir. Doğal ve temiz deniz suyu ile temas ter bezlerinin uçlarını açık tutacağından yaz aylarında aşıları tamamlanmış bebekler için önerilebilir.” diye konuştu.

 

CİHAN

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler