YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sıcak havada arılara dikkat
Sıcak havada arılara dikkat
05 Temmuz 2016 12:00
Sıcak hava nedeniyle polen bulmakta zorlanan ve strese giren arıların saldırganlaştığı, bu dönemlerde özellikle alerjik reaksiyon gösteren kişilerin arı saldırılarına karşı dikkatli olması uyarısında bulunuldu.

Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü Hayvancılık Bölümü Başkanı Üzeyir Karaca, yüksek hava sıcaklıklarının arılar üzerinde olumsuz etki yaptığını söyledi. 

Ege Bölgesi'nde önceki hafta etkili olan Afrika sıcaklarının bölgedeki arılar üzerinde olumsuz sonuçlar oluşturduğunu aktaran Karaca, özellikle Aydın'daki bazı kovanlarda arı kayıpları yaşandığına dikkat çekti.

Sıcaklar ve polen eksikliği arıları etkiliyor 

Sıcakların hayvan kayıpları ve bal üretimindeki gerilemenin yanında arıların saldırganlaşması yoluyla da zararlarının bulunabileceğine dikkat çeken Karaca, "Kovan içerisindeki kuluçka ısısı ortalama 36 derecedir. Özellikle bu seviyeyi geçen sıcaklıklar sorun yaratıyor. Örneğin Ege'de geçen haftalarda gölgede 40 dereceyi geçen sıcaklıklarda arılar, yuvadaki yavrularını serinletmekte zorlandı. Sıcaklar ve polen eksikliği arılarda büyük stres oluşturuyor ve saldırgan oluyorlar. Böyle dönemlerde kovanlardan uzak durmak gerekiyor" dedi.

Özelikle arı sokmasına alerjik reaksiyon gösteren kişilerin dikkatli olması gerektiğini dile getiren Karaca, aşırı sıcaklarda kovanları serin tutmanın önemli olduğuna işaret etti.

Sıcaklıktaki artışla arı ölümlerinin de görülebildiğine dikkat çeken Karaca, "Kovanların üzerine sinek teli yaparak havalandırmamız lazım, kovanların kapaklarının üzerine kireçle badana yaparak, beyazlaştırarak ısıyı yansıtmak gerekiyor. Kovanlar polen tuzaklı ise tuzaklarını ve giriş kısımlarını açmak gerekiyor. Koloniler daha serin ve gölge olan yerlere nakledilebilir ya da gölge yapılabilir." dedi. 

 

AA

ac gözlülük
 // selami özde
polen diye arıların emeğini sonuna kadar sömüren aç gözlü insanlar hiçmi Allah korkusu yok sizlerde,o hayvanlar binlerce çiçeklerden zor bela topladığı polenleri acımasızca süpürüyorsunuz,sizlerin gözünü toprak doyursun insan kadar zalim varlık varmıdır acaba ...
06 Temmuz 2016 Çarşamba 11:47
SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler