YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
SGK'den önemli uyarı
SGK'den önemli uyarı
11 Kasım 2009 11:46
SGK çeşitli yol ve yöntemlerle aldatılmalara karşı vatandaşları uyardı

SGK, dolandırıcılık girişimlerine karşı sigortalıları telefonla veya şifahi olarak bildirilen maluliyet kararlarına hiçbir şekilde itibar etmemelerini istedi.

SGK'dan yapılan yazılı açıklamada, zaman zaman özellikle büyükşehirlerde işveren, sigortalı ve emeklilerin kurum görevlisi izlenimi uyandıran bazı kişilerce çeşitli yol ve yöntemlerle aldatılmaya çalışıldığı ve bu yöndeki duyumların kamuoyu ile paylaşıldığı ifade edildi.

Son günlerde maluliyet kararlarının bildirimine ilişkin dolandırıcılık girişimleri olduğu ihbarları geldiği belirtilen açıklamada, buna göre, bazı art niyetli kişilerin sigortalıları telefonla arayarak haklarında verilen menfi maluliyet kararlarının belirli bir ücret karşılığında değiştirilebileceğini söylediklerine yer verildi.

Kurumun Sağlık Kurulu/Bölge Sağlık Kurulu tarafından verilen kararların sigortalıların dosyalarının gönderildiği birimlere sadece yazılı iletildiğine işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Şöyle ki malulen emeklilik talebinde bulunan sigortalılarımız müracaatlarını bağlı bulundukları Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine/Merkezlerine yaptıktan sonra durumu uygun olanlar kurumca yetkilendirilen hastanelere sevk edilmektedirler. Sağlık Kurulu Raporu ve ekleri ilgili birimlere yazı ile gönderilmekte ve malulen emeklilik talebinde bulunan sigortalılar bir daha hiçbir şekilde maluliyet kararı veren birimlerle karşı karşıya gelmemektedirler.

Bu nedenle, kurumumuz sigortalılarına telefonla veya şifahi olarak bildirilen maluliyet kararlarına hiçbir şekilde itibar etmemelerini önemle hatırlatırız.

Açıklanan hususlarda bir girişimin olması halinde sigortalılarımızın, ikamet ettikleri ilin Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne ya da Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürlüğü Maluliyet ve Sağlık Kurulları Daire Başkanlığının 0 312 207 81 38-207 88 53-207 81 69 numaralı telefonlarına ihbarda bulunmaları önemle duyurulur.''

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler