YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
SGK'dan önemli karar
SGK Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürü Hasan Çağıl, kurumun yeni politikasını açıkladı.
SGK'dan önemli karar
01 Ekim 2010 / 07:26 Güncelleme: 01 Ekim 2010 / 07:59

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürü Hasan Çağıl, 1 Ekim'den itibaren kronik hastalıkların takibini yapacaklarını, bunu da diyabetle başlattıklarını söyledi.

Hasan Çağıl, Çukurova Tıp Fuarı'nda düzenlenen toplantıda yaptığı açıklamada, Türkiye'de diyabet ve ilişkili hastalıklarla ilgili rakamların henüz oluşmadığını bildirdi.

Çağıl, OECD ülkelerinin sigorta sistemlerinde diyabet ve ilişkili hastalıklarla ilgili yapılan bir araştırmaya göre, diyabet ve ona bağlı gelişen rahatsızlıkların toplam rakamının yüzde 7 olduğunu bildirdi.

Çağıl, "OECD ülkeleri uzun zamandan beri bu takipleri yapıyorlar. Şimdi bizimkinden de daha iyi durumdalar. Biz de de rakamların daha yüksek olma ihtimali yüksek. Diyabet tüm sağlık harcamalarımızın yüzde 25'ini oluşturuyor. Bu da 10 milyar TL ediyor." dedi.

Türkiye'nin 10 milyar TL harcadığı diyabetin takibinin bugüne kadar yapılmadığını kaydeden Çağıl, şunları anlattı:

"Ailesinde diyabet olan kendisi de diyabet olan birçok insanımız vardır. Biz takip etmiyoruz. Sağlık bakanlığı da takip etmiyor. Hâlbuki toplam sağlık harcamanızın yüzde 25'inden bahsediyorsunuz 10 milyar TL. Kıbrıs Bakanı buradaydı, Kıbrıs'ın toplam bütçesi belki o kadar. Bir devlet bütçesi kadar paradan bahsediyoruz. Ve biz bunu böyle takip ediyoruz."

1 Ekim'den itibaren kronik hastalıkların takipçisi olacaklarına dikkat çeken Çağıl, bunun arkasından onkoloji, kardiyoloji, romotoloji gibi hem maliyeti çok yüksek, hem de kronik hastalıklar için farklı bir takip metodu uygulayacaklarını bildirdi.

Elektronik rapor çıkarılırken eğer hastaya diyabete yönelik bir rapor ilk kez çıkarılıyorsa bu hastanın bazı bazal değerlerinin sisteme işlenmesini mecburi tuttuklarını anlatan Çağıl, vatandaşın da bu sistemle hastalığının ilerlemesinin önüne geçmeyi amaçladıklarını sözlerine ekledi. (CİHAN)

diyabet
 // Bayram yılmaz
kronik şeker hastsıyım ama sosyal güvenligim yok . ilaçlarımı kendim alıyorum rutin bir kontrol yaptıramıyorum. sgk diyabet hastalarını genel saglık sigortası kapsamına alsa ve sosyal güvenligi olmayan hastalar hastanelerden parasız faydalansa veya devletimiz onlara birer kart verse ve ona göre sgk dan faydalansa. ben şahsen ilaç ve hastane masraflarına yetişemiyorum. teşekkürler....
01 Ekim 2010 15:39
SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler