YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
SGK, SAHTE ilaca karşı 1 Haziran'ı bekliyor
SGK, 1 Haziran'da sahte ilaca karşı ilaç takip sitemine geçiyor
SGK, SAHTE ilaca karşı 1 Haziran'ı bekliyor
13 Mayıs 2009 / 07:51 Güncelleme: 13 Mayıs 2009 / 00:00

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) sahte ilaç ve sahte kupüre karşı ilaç takip sistemini hayata geçiriyor.


1 Haziran 2009 tarihinden itibaren başlayacak sistemle, hem eczane hem de SGK mağdur olmaktan kurtulacak. İlaç takip sistemi sadece ilacı takip edecek. Her bir ilacın seri numarası olacak. Bu numara üzerinden takip yapılacak.


Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürü Dr. Mahmut Tokaç, Türkiye'nin Dünya Sağlık Örgütü'nün raporuna göre, dünyadaki ilaçların yüzde 10'unun sahte olduğunu, geri kalmış ülkelerde bu oranın yüzde 50'lere çıktığını belirtti. Türkiye'de sahte ilaç ilgili istatistiki bir değerin olmadığını kaydeden Tokaç, "Türkiye'de esas sorun sahte ilaç değildir. Sahte kupürdür. Özellikle de sahte kupürlerle SGK'nın dolandırılmasıdır." dedi.


Antalya'da düzenlenen 'Geleceğimiz ve Geleceğiniz' konulu panele katılan Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürü Dr. Tokaç, ilaç takip sistemiyle ilgili bilgi verdi. Türkiye'de çok iyi işleyen bir eczacılık sistemi olduğunu ve her yerde sağlık ve ilaç hizmeti sunulduğunu ifade eden Dr. Tokaç, sağlıkta dönüşümün mimarların eczacılar olduğunu kaydetti. Sahte ilaç konusunda eczacıları uyaran Dr. Tokaç, şöyle devam etti: "Geçtiğimiz ay bir ilaç yolsuzluk çetesi ortaya çıkarıldı. Çetenin elinde tablet basma makineleri vardı. Sahte ilaç konusunda bizim fark edemediğimiz bir takım sahteciliklerde söz konusu. 1 Haziran'da devreye girecek ilaç takip sistemi, hem sahte ilacı hem de sahte kupürü engelleyecek."


SAHTE KUPÜR YÜZÜNDEN 700 ECZANENİN ANLAŞMASI FESHEDİLDİ


Genel Müdür Dr. Tokaç, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) geçen yıl sahte kupür dolayısıyla 700 eczanenin anlaşmasını fes ettiğini bildirdi.


"Yüzde 95 kamuya çalışılan bir sistemde sözleşmenin feshi eczanenin ölmesi demek." diyen Tokaç, ilaç takip sisteminin sahteciliğin yanında kupür kesme sorununu da ortadan kaldıracağını vurguladı. Sistemin online çalışacağını dile getiren Dr. Tokaç, "Uygulama 1 Haziran 2009'da başlayacak. Bu tarihten itibaren ilaçlar piyasaya kare kodlu ile verilecek. 1 Ocak 2010'a kadar bütün ilaçlar sisteme kayıt olacak. İlaçlar ziyan olmayacak ve değiştirme zorunda kalınmayacak." şeklide konuştu.


Dr. Tokaç'ın verdiği bilgilere göre, kare kod okutulduğunda sistem sorgusunu yapacak. Eğer ilaç sistemde yoksa veya mükerrer ise eczanenin sözleşmesi hemen feshedilecek. Eğer günde bir eczaneden 10 sorunlu ilaç gelirse denetim altına alınacak. Eğer depoda bir sorun varsa o da takibe alınacak.


SGK'NIN SAĞLIK HARCAMASI 32 MİLYARA DAYANDI


SGK Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürü Sami Türkoğlu ise, Türkiye 4 -5 yıldır sağlıkta çok önemli bir değişime girdiğini vatandaşın tedavi hizmetleri için alternatiflerin çoğaltıldığını söyledi. Sosyal Güvenlik Kurumu'nun 2005 yılında 13 milyar TL olan sağlık harcamasının 2008 yılında 25 milyar TL'ye çıktığını, bu seneki rakamın ise 32 milyar TL olacağı bilgisini veren Türkoğlu, şöyle devam etti: "Bizde 65 yaş üstü nüfus yüzde 6 civarında iken Almanya'da yüzde 19, Fransa'da yüzde 17. SGK olarak 22 milyon civarında reçetemiz var. Bu çok ciddi bir rakam 2008 mart ile 2009 mart ayında tutar bazında yüzde 25 artış var. Ocak ve şubat aylarında yüzde 18-19 artış var."


Türkoğlu, ilaç provizyon sisteminde de eczacının beyanının esas alındığına işaret ederek fatura incelemelerine eczanın beyanı ile reçetelerdeki bilgilerin birbirini tutmadığını, bu sorunun çözümü için gerekli adımların atıldığını aktardı. Medula sistemi ile eczane provizyon sorununun çözüleceğini vurgulayan Türkoğlu, "Sözleşmeler sırasında eczaneleri zaman zaman mağdur eden, sıkıntıya sokan herhangi bir sağlık hizmeti sunucundan yazılmadığı halde sizlere gelen reçetelerle ilgili sıkıntıyı atlatmış olacağız. Bu uygulama eylülden önce devreye girecek. Böylece SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı uygulamaları da tekleşmiş olacak." diye konuştu.


'İLAÇ TAKİP SİSTEMİNİ DESTEKLİYORUZ'


Eczacıların ve ilaç sanayinin geleceği ve eczacıların sorunları hakkında görüşlerini aktaran Türk Eczacılar Birliği (TEB) Başkanı Erdoğan Çolak da, her yıl eczacılık fakültelerinden mezun olan meslektaşlarının işsizlikle karşı karşıya kaldığını ileri sürdü. Çolak, başka ülkelerde çok sayıda eczacı, az sayıda eczane olduğunu oysa Türkiye'de tam aksi bir durumun söz konusu olduğunu, bunun büyük sıkıntılara yol açacağını savundu.


İlaç Takip Sistemi'ni desteklediklerini vurgulayan Çolak, eş değer ilaç politikasının da masaya yatırılması gerektiğini bildirdi. Çolak, "Biz sahte ilaçla mücadelenin eczacının işi olduğunu biliyoruz ve bu konuda üzerimize düşeni yapmaya hazırız." diyerek şöyle devam etti: "Ama İTS'nin eczacıyı değil, ilacı takip eden bir sistem olmasını, eczacıya bir ekonomik yük getirmemesini, depoların da bu işin içinde olmasını istiyoruz. Türkiye'nin eş değer ilaç politikasını masaya yatırıp, gerçek, ciddi engellerden arınmış bir strateji izlememiz gerekir. Eczacılar uzun süredir bu konuda üzerlerine düşen görevi yapıyorlar."


Eczacılık sisteminin korunmasına ve kollanmasına yönelik yeni düzenlemelerin yapılmasını isteyen Çolak, "Aksi takdirde Türkiye'de eczanelerin sayısı azaldıkça, sağlık sisteminin yara alacağı çok açıktır. Kamu da yara alacaktır, sağlık sistemi de yara alacaktır." iddiasında bulundu.


 


 

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler