YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
SGK ilaç israfına el koydu
SGK, halkın ilaç kullanım alışkanlıkları ve elde bulundurulan ilaçların tespitiyle ilaç israfı konusunda bir çalışma yapıldığını bildirdi...
SGK ilaç israfına el koydu
16 Ağustos 2012 / 12:25 Güncelleme: 16 Ağustos 2012 / 12:23

SGK'dan yapılan yazılı açıklamada, bazı basın yayın organlarında SGK'nın ilaç israfını önlemek amacıyla anket çalışması yaptıracağı ve anketörlerin kurum ilaç müfettişi gibi evlere giderek SGK üzerinden fatura edilen ilaçlarla ilgili bilgi toplayacağı, evlerde ne kadar ilaç olduğunu ve ne kadarının kullanıldığının araştırılacağına dair haberler çıktığı anımsatıldı.

Söz konusu haberler üzerine vatandaşların doğru bilgilendirilmesi amacıyla bir açıklama yapılmasına gerek duyulduğu belirtilirken, haberlerde bahsi geçen çalışmanın asıl amacının halkın ilaç kullanım alışkanlıkları ve elde bulundurulan ilaçların tespitiyle ilaç israfı konusunda bir çalışma yapılması olduğu bildirildi.

Ülke genelinde yapılacak bu araştırma sonucunda ilaçların bölgelere ve terapötik gruplarına göre tespitiyle elde edilecek verilerin, SGK karar verici birimlerinin ilaç israfını önlemeye yönelik olarak geri ödeme mevzuatı kapsamında alınacak kararlarına ışık tutacağı, çıktıların analiz edilip yorumlanmasının ise yeni politikalar belirlenmesinde yol göstereceği belirtildi.

Evlerde süresi geçmiş veya çeşitli sebeplerle kullanılmayan çok sayıda ilacın atıl olarak bulundurulduğu ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Temin edilen ilaçların kullanılmama nedenleri ve kullanılmayan ilaç miktarları araştırılarak ilaç israfının boyutlarının tespit edilmesi amacıyla bir araştırma yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur. Bahsi geçen araştırma, alanında uzman özel profesyonel bir firma tarafından Türkiye'yi temsil edecek şekilde 12 ilimizde, bin hanede anket yöntemi uygulanarak gerçekleştirilecek ve anket sonuçlarına göre değerlendirme yapılacaktır. Anket, kişilere firma personeli eğitimli anketörler tarafından uygulanacaktır. Araştırmaya katılım gönüllük esasına dayalı olarak gerçekleştirilecek olup kişi mahremiyetine özellikle dikkat edilecektir. Ankete katılan kişilerin kişisel bilgileri asla üçüncü şahıslarla paylaşılmayacak ve ankete katılan kişilere yönelik olarak Kurumumuzca da herhangi bir sorgulama yapılmayacaktır. Hali hazırda vatandaşlarımızın ilaç temin bilgileri Kurumumuz veri tabanında zaten mevcut bulunmaktadır.

Kurumumuzda geçmişten bugüne kadar uygulanan ilaç ödeme politikalarının harcamalar üzerindeki etkisinin ve öneminin herkes tarafından bilindiği bir gerçektir. Sağlık alanında hizmeti en iyi seviyede topluma ulaştırmak için en doğru kararları alarak mevzuatı oluşturmak, dünyada bu alanda yaşanan gelişmeleri sürekli izlemek, incelemek ve ilaç harcamalarındaki artışa karşı alınan tedbirleri araştırmak ve uygulamak kurumumuz misyonu ve vizyonu gereğidir.'' (AA)

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler