YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
SGK alacağını zorla koparacak!
SGK alacağını zorla koparacak!
02 Nisan 2013 13:29
SGK, e-haciz sistemine borcu olan deniz taşıtı sahiplerini de dahil ederek, alacaklarının peşine düşecek.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) yetkililerinden alınan bilgiye göre, kara araçları için ''Araç Takip Projesi'ni kullanıma açmaya hazırlanan kurumun, deniz taşıtı olan borçluları da ''e-haciz'' sistemine dahil ederek, alacaklarını tahsil edeceği bildirildi.

Mart ayında borçluların araçlarını ''e-haciz'' sistemi ile elektronik ortamda haczetmeye başlayan SGK'nın, bu defa araçların yakalama bilgilerinin elektronik ortamda sorgulanabilmesi için ''Araç Takip Projesi''ni kullanıma açma hazırlığı içinde olduğu belirtildi.

Proje ile araç üzerine konulan haczin, hangi kurum tarafından konulduğu, yakalama yapılıp yapılmadığının sorgulanabileceği, böylece önce manuel ortamda SGK ile Adalet Bakanlığı arasında yaklaşık 1 yıl süren yazışmaların, elektronik ortamda anında sorgulama yapılarak, araçların daha kısa sürede yakalanabileceği ifade edildi.

Kurum tarafından haczi gerçekleştirilen, yakalanmış ve otoparklara çekilen araçların ise kısa sürede 6183 sayılı kanun kapsamında ''cebri icra'' yolu ile satışının amaçlandığı belirtilirken, halen haciz nedeniyle otoparklara çekilen 18 bin aracın satışının devam ettiği vurgulandı.

 

AA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler