YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sezonun ilk grip salgını başladı
Sezonun ilk grip salgını başladı
05 Ocak 2015 08:30
Doktorlar, gripten korunmak için sağlıklı ve dengeli beslenmek, dışarı çıkarken sıkı giyinmek, sıcak içecekler içmek gibi tavsiyelerin yanı sıra özellikle riskli gruplar olarak nitelendirilen hamile, emekli ve kronik hasta olanlara grip aşısını öneriyor.

Sadece 60 yaşından büyükler, hamile kadınlar veya kronik hastalara mutlaka aşı yaptırmalarını tavsiye edilmiyor. Daimi Aşı Komisyonu (STIKO) isteyen herkesin grip aşısı yaptırabileceğini belirtiyor. STIKO’ya göre özellikle de kalabalık gruplarla çalışan meslek erbaplarının aşı olmaları lazım. Toplu taşıma araçlarında görev yapan şoförler, hastanelerde doktorlarda çalışan sağlık personeli, öğretmenler, huzurevlerinde, yurtlarda görev yapanlar aşı yaptırması gereken kişiler olarak değerlendiriliyorlar.

Sağlık Sigortaları grip aşısını sadece belli riziko grupları için ödüyor. Grip aşısını ev doktorlarıyla çocuk doktorları ve hastanelerde yaptırmak mümkün. Ücreti 30 ile 40 Euro arasında değişiyor.
 
Berlin’deki Robert Koch Enstitüsü’nden verilen bilgilere göre grip aşısı yaptıran gençlerde gribe yakalanma rizikosu yüzde 80 azalabiliyor. Yaşlılarda ise grip olma riski yarıya düşebiliyor. Bilinmesinde fayda var: Grip aşısıyla yapılan olumlu deneyimlere rağmen aşı hastalığa karşı yüzde yüz korunma imkanı sunmuyor. Birçok kişi tarafından hafife alınan grip hastalığı, hastaneye düşürebilecek kadar ağır geçebilen bir hastalık, hatta ölümle bile sonuçlanabiliyor. Berlin’de son sekiz yıl içinde grip hastalığı yüzünden 23 kişi hayatını kaybetti.

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler