YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sevk için süre iki katına çıkacak
Sevk için süre iki katına çıkacak
16 Eylül 2009 20:26
Emekli Sandığı, SSK ve Bağ-Kur'lular tedavi için özele gidecekler gitmesine fakat sevk için süre iki katına çıkacak bu da hastalara kolaylıktan çok zorluk sağlayacak.

SOSYAL Güvenlik Kurumu (SGK), Emekli Sandığı, SSK ve Bağ-Kur'lular ile ailelerinin özelden diş tedavisi almaları konusunda Maliye Bakanlığı'nın aksine tavır koydu. Yayınlanan genelgeyle SGK çatısı altındakilerin serbest dişhekimlerinden üstelik Türk Dişhekimleri Birliği tarifesinden hizmet almaları kabul edildi, ancak özele gitmenin koşulları ağırlaştırıldı.     

Sevk için tedavinin verilemediği süre ikiye katlandı, 45- 60- 90 günlük süreler 90- 120- 180 güne çıkarıldı. İzmir Dişhekimleri Odası Başkanı Turgan Ülker, “SGK bize sürpriz yaptı. Maliye Bakanlığı gibi sevkleri durduracağını bekliyorduk. Durdurmadı ama sevkleri de fiilen imkansız hale getirdi” dedi.

Maliye Bakanlığı, geçtiğimiz günlerde yayınladığı tebliğle Danıştay kararına karşın sevk yasağı getirerek, devlet memurlarının özelde diş tedavisi yaptırmalarının yolunu tıkadı. Sağlık hizmetleri alımında Maliye Bakanlığı ile paralel davranan SGK'nın da yargı kararına karşın aynı tutumu gösterip yayınlayacağı bir genelge ile SGK kapsamındakilerin de özele sevklerinin yasaklanması bekleniyordu. Ancak SGK sürpriz yaptı ve önceki gün yayınladığı bir genelge ile SGK'lıların özelden hizmet alabileceklerini, ücretlendirmesinin de Türk Dişhekimleri Birliği fiyat tarifesinden olacağını bildirdi. Ancak SGK aynı genelge kapsamında sevk koşullarını ağırlaştırdı. Tedavinin kamuda yapılamadığı süreleri ikiye katladı. Ayrıca sevkler için sağlık kurulları oluşturma zorunluluğu getirdi. Yani tek hekimin sevki geçerli olmayacak.

Bu genelge öncesinde hastanın protez için sevkinin kamu kurumlarında bu hizmetin 180 günlük sürede verilememesiyle mümkün olduğunu belirten İzmir Dişhekimleri Odası Başkanı Turgan Ülker, “Yıllardır hem Maliye Bakanlığı hem de SGK'nın ağız diş tedavileri konusundaki kısıtlayıcı uygulamaları nedeniyle mahkeme kapılarındayız. İki ileri bir geri gidiyoruz. Bilindiği gibi Danıştay, önce Maliye Bakanlığı'na ardından da SGK'nın uygulamalarına karşı açtığımız davalar sonucunda sevkleri açtı, tarifenin de Türk Dişhekimleri Birliği tarifesinden olması yolunda karar verdi. Maliye Bakanlığı önce mahkeme kararını uyguladı, çok geçmeden bir tebliğ ile sevki yasakladı. SGK'dan da aynı yönde tutum bekliyorduk. Sürpriz yaptı. Yasaklamaya gitmedi, ama sevkin koşullarını ağırlaştırdı. SGK, mahkeme kararlarını, iki gerçeği kabul ederken, sevki yokuşa sürdü. Yasadaki protezler için 90 gün, dolgular için 45, diş taşı temizliği için 30 gün olan süreleri ikiye katladı. Yani kamuda protez tedavisine 6 ay içinde başlanamıyorsa sevk edilecek. İstisna, özürlülük oranı yüzde 40'ın üstünde olanlarda, bu süre aranmayacak. SGK, sevki imkansızlaştırarak da yine sosyal güvenlik hakkının engellenmesine, bu konuda para harcamamaya yönelik bir çaba içinde. ‘Biz mahkeme kararlarını kabul ederiz, ama sevki öyle bir imkansızlaştırırız ki sevk olmaz' demeye getiriyorlar. Sevkleri fiilen imkansız hale getiriyor” dedi.

Ülker, SGK'nın bu genelgesinin öncelikle ortodondi hastalarına yarayacağını söyledi. Ortodontide değil aylar yıllar sonraya randevu verildiğine dikkat çeken Ülker, yine büyük şehirlerde kanal tedavisi yaptırmak isteyenlerin bu olanağa kavuşacağını belirtti.

 


 

 
 

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler