YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sevdiklerini kaybedenlerin kalbi büyük darbe görüyor!
Sevdiklerini kaybedenlerin kalbi büyük darbe görüyor!
09 Nisan 2016 09:37
Bilim insanları yaptıkları araştırmalar neticesinde şu sonuca ulaştı: Sevdiği insanları kaybedenlerde kalp rahatsızlığı veya felce neden olabilen kalp ritm bozukluğu riski artıyor. Bu risk bir yıl sonra azalıyor.

Sevdiği insanları kaybedenlerde kalp rahatsızlığı veya felce neden olabilen kalp ritim bozukluğu riskinin arttığı belirlendi. Bu riskin, kayıptan sonraki iki hafta içinde en yükseğe çıktığı, bir yıl sonra ise normale döndüğü belirlendi.

Bilim insanları, çok sevdiği bir yakınını kaybedenlerde, felç ya da kalp rahatsızlıklarına sebep olabilen aritmi (atrial fibrillation) riskinin diğer kişilere göre yüzde 41 fazla olduğunu tespit etti.

"KALP KIRILMASI" SADECE PSİKOLOJİK DEĞİL

Danimarkalı bilim insanları tarafından gerçekleştirilen ve Open Heart Journal'da yayımlanan araştırma, "kalp kırılmasının" sadece psikolojik bir olgu olmadığını, fizyolojik sonuçlarının da bulunduğunu gösterdi.

DUYGUSAL TRAVMALARIN FİZYOLOJİK ETKİSİ ÖLÇÜLDÜ

1995 ile 2014 yılları arasında ritim bozukluğu tanısı konulan 88 bin 612 hasta ile sağlıklı 886 bin 120 kişinin karşılaştırıldığı araştırma, duygusal travmaların fizyolojik etkilerinin ölçülmesine yardımcı oldu.

ARİTMİYE YAKALANMA RİSKİ YÜZDE 41 ARTIYOR

Araştırmaya göre, çok sevdiği bir yakınını kaybeden kişilerin kalp rahatsızlıkları ve felce sebebiyet verebilen aritmiye yakalanma riski, diğer kişilere göre yüzde 41 artıyor. 60 yaşın altındaki kişiler ile yakınını hiç beklemediği bir anda kaybedenlerde ise bu risk daha da yüksek. Yakınını aniden kaybedenlerde riskin yüzde 57 fazla olduğu kaydedildi.

Aritmiye yakalanma riskinin vefat olayından sonraki iki haftada en yükseğe çıktığı, bir yıl sonra ise riskin diğer insanların seviyesine gerilediği belirtildi.

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler