YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Serinlemek için sağlığınızdan olmayın
Serinlemek için sağlığınızdan olmayın
21 Haziran 2013 15:56
Bilinçsiz klima kullanımı, kas-iskelet sistemini olumsuz yönde etkiliyor.

Özel Medoran Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi uzmanlarından Dr. Filiz Ifran, masa başında ve klimalı ortamlarda çalışmanın artmasıyla sıklıkla boyun, sırt, baş ağrıları, hareket kısıtlılığı şikayetleri ile karşılaştıklarını belirterek, "Bu şekilde çalışma ortamları boyun ve sırt kaslarında kasılmaya dolayısıyla bu bölgelerde dolaşımın bozulması, kanlanmanın azalması ve atık maddelerin bölgesel birikmesine neden olmaktadır" dedi.

Bu durumun, hayat kalitesini bozan hatta kronik ağrılar nedeniyle insanları depresyona sokan tablolara neden olduğunun altını çizen Dr. Ifran, "Dayanılmaz boyun baş ağrısı ve boyun tutukluğu bazen kola yayılan ağrı, uyuşma, sırtta yanma şikayetleri çekiyorsanız mutlaka bir hekime başvurmalı ve şikayetleriniz kronikleşmeden önlem almalısınız.

Boyunda düzleşme, boyun fıtığı, kireçlenme, myofascial ağrı sendromu, duruş bozuklukları gibi tanılarla karşılaşabilirsiniz. Tedavide yapmamız gerekenler ve almamız gereken önlemler bizi sağlıklı kılacaktır" dedi.
Dr. Ifran, hasta olmadan önce alınması gereken önlemleri şöyle sıraladı:

"- Masa başında uzun süreli oturmaktan kaçınmalı, masamızın ve oturduğumuz koltuğun ergonomik olarak uygun olup olmadığı konusunda yardım almalıyız
- Monitör, çalışan kişinin tam karşısında ve kol uzunluğu mesafesinde olmalıdır
- Ayaklar yerle tam temasta olmalı
- Otururken bel desteklenmelidir. Dik oturmaya özen gösterilmelidir.
- Oturuş pozisyonu sık sık değiştirilmeli
- Klima yüzümüze ya da boyun ve sırtımıza direkt gelmemelidir
- Terliyken klimalı ortama girilmemeli ani hava değişimi nedeniyle kas kasılmasına bağlı ağrılara, boyun ya da bel tutulmalarına neden olmaktadır.
- Az terleten pamuklu ince giysiler tercih edilmeli
- Klimalı ortamlarda ideal ısı 22-23 derece olmalıdır".

Ifran, ilaç tedavilerinden yararlanılabildiği gibi daha doğal olan vücudun kendini iyileştirme dinamiğini kullanan fizik tedavi ajanlarını ve germe ve gevşetme egzersizlerini, kinesio taping bantlarını, kuru iğnelemeyi ve nöral terapi yöntemlerinin de kullanılabileceğini kaydetti.

 

İHA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler