YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Senegal'den 'Ebola' karşı yardım koridoru
Senegal'den 'Ebola' karşı yardım koridoru
29 Eylül 2014 16:45
Batı Afrika ülkelerinden Senegal, Ebola salgınının rastlandığı ülkelere yönelik insani yardım koridoru uygulaması başlattı.

Senegal Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Gine’nin başkenti Konakri’den gelen ilk uçak, içinde bulunan insani yardım örgütü yetkilileriyle birlikte Senegal’in başkenti Dakar’da Uakam askeri havaalanına iniş yaptı.

Virüsün bulaştığı ülkelere yapılacak ilaç ve sağlık personeli yardımlarının elzem olduğunu belirten Senegal Sağlık Bakanı Awa Marie Coll-Seck, hükümet olarak bu ihtiyaçlara karşı kayıtsız kalamayacaklarını belirtti.

Bakan Coll-Seck, insani yardım koridorların güvenli bir şekilde düzenlenmesi için önlemler alındığını, Senegal’e gelen yolcuların virüse yakalanıp yakalanmadıklarını test etmek için de havalimanı yakınında kontrol merkezi inşa edildiğini açıkladı.

Dünya Gıda Programının (PAM) sözcüsü Alexis Masciarelli, sağlık çalışanlarının ulaşımını sağlamak üzere Dakar ve virüse yakalanan ülkeler arasında haftada 3 uçuşun yapılacağını söyledi.

İnsani yardım koridoru kapsamında düzenlenen ilk uçuşun iyi geçtiğini açıklayan Birleşmiş Milletler koordinatörü Bintu Djibo ise yardım koridorlarının gücünü arttırmak için diğer ülkelerin de buna katılmalarını istedi.

İnsani yardım koridorunun, Gine, Liberya ve Sierra Leone olmak üzere Ebola virüsünden en çok etkilenen üç ülkeye yönelik yapılacağı bildirildi.

Senegal, 21 Ağustos'ta, Afrika'da 3 binden fazla can alan Ebola virüsünden etkilenen ülkelere kara ve hava sahasını kapatmıştı.

Senegal'de şubattan bu yana tek vakaya rastlanırken, bu kişinin, anne ve babasının ölümünden sonra ülkesinden kaçan Gineli bir üniversite öğrencisi olduğu açıklanmıştı. Dakar'daki Pasteur Enstitüsü'nde analiz edilen hastanın son tahlil sonuçlarının negatif çıktığı belirtilmişti.

Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) son verilerine göre, Batı Afrika’da 6 bin 553 Ebola vakası tespit edildi, bunlardan 3 bin 83’ü yaşamını yitirdi.

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler