YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Sel ve su baskınları, sağlığı tehdit ediyor"
"Sel ve su baskınları, sağlığı tehdit ediyor"
11 Aralık 2014 16:19
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Recep Akdur, sel ve su baskınlarının insan sağlığını tehdit ettiğini belirterek, "Sellerden sonra ishalle seyreden tüm hastalıklar, özellikle de tifo, kolera ve Hepatit A gibi

Akdur, yaptığı açıklamada, yerleşim alanlarında kanalizasyonun sele karışması nedeniyle mikrop yönünden çok zengin hale geldiğini söyledi.

Sellerden sonra başta içme ve kullanma suyu ile gıdalar olmak üzere çevrenin suyla taşınan mikroplar tarafından kirlendiğine dikkati çeken Akdur, "Sellerden sonra ishalle seyreden tüm hastalıklar, özellikle de tifo, kolera ve Hepatit A gibi hastalıklar büyük tehlike oluşturuyor. Su birikintileri nedeniyle sivrisinek ve benzeri vektörlerin sayısı artar. Bu nedenle de sellerden sonra ishalle seyreden hastalıktan sonra gelen ikinci derecedeki tehlike, sıtma, dank humması ve kanamalı ateş gibi vektörlerle bulaşan hastalıklardır" diye konuştu.

Akdur, halkın hijyenik olmayan şartlarda yaşamasının uzun zamana yayılması halinde her türlü enfeksiyonda artış beklendiğini vurgulayarak, olumsuzlukların önlenmesi açısından tedbirlerin ihmal edilmemesi gerektiğini dile getirdi.

- "Eşya dezenfekte edilmeli"

Selin ardından koruyucu önlemlerin önemine işaret eden Akdur, suyun iyi klorlanması, gıda hijyenine dikkat edilmesi, sel basan evlerle eşyanın iyice yıkandıktan sonra klorla dezenfekte edilmesi gerektiğini kaydetti.

"Açıkta kalan insanların beslenmesinin sağlanması ve aşı hizmetlerinin aksatılmadan sürdürülmesi gerekli" diyen Akdur, "Rahatsızlanın kişilerin hastalıklarını diğerlerine bulaştırmadan uygun şekilde tedavi edilmesini de elzemdir. Sel sırasında evde kalmış yiyecekler varsa kesinlikle kullanılmamalı. Konuta sel sırasında yılan, fare ve benzeri zararlı hayvanlar girebileceğinden dikkatli olunmalıdır" ifadesini kullandı.

 

AA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler