YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Salgının nedeni belli oldu
Sürmene'de korkulan olmadı. 2 bini aşkın kişinin hastalanmasına norovirüsün yol açmadığı belirlendi.
Salgının nedeni belli oldu
13 Ağustos 2011 / 16:54 Güncelleme: 13 Ağustos 2011 / 16:59

Trabzon'un Sürmene ilçesinde iki bini aşkın kişinin kusma, mide bulantısı ve ishal şikayetleriyle hastaneye başvurmasına, yedek su kuyusunda oluşan bakterinin yol açtığı bildirildi.

Trabzon İl Sağlık Müdürü Kemal Süleyman, yaptığı açıklamada, ilçede 9 Ağustos Salı gününden itibaren toplam iki bin kişinin kusma, mide bulantısı ve ishal gibi şikayetlerle hastaneye başvurmasının sebebini tespit için çalışma yaptıklarını ve sonuca ulaştıklarını söyledi.

İlçede çeşitli noktalardan alınan su numuneleri üzerinde Ankara Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi'nde yapılan incelemenin tamamlandığını belirten Süleyman, ''Laboratuvar sonuçlarına göre, vatandaşlarımızın hastalanmasına, ilçedeki yedek su kuyusunda üreyen bakterinin yol açtığı belirlendi. Yedek su kuyusu, ilçede su miktarında sorun yaşandığı dönemlerde devreye sokuluyor. Sağlık sorununun ortaya çıkmasının hemen ardından yedek kuyu devre dışı bırakıldı'' dedi.

Süleyman, salgının korktukları gibi norovirüsten kaynaklanmadığının belirlendiğini vurgulayarak, ''Alınan su numunelerinde norovirüs negatif çıktı. İlçede içme suyu şebekesinde gerekli klorlama çalışmaları yapılıyordu ancak yaşanan durum üzerine süper klorlama işlemi gerçekleştirildi'' diye konuştu.

Hastanelere müracaat eden hasta sayısının kısmen azaldığını ifade eden Süleyman, ''Bugün sayının daha da azalacağını düşünüyoruz. 2-3 gün içerisinde bu durum tamamen ortadan kalkacaktır. Hastanede yatarak tedavi gören üç çocuğun sağlık durumları iyi, bugün taburcu olacaklarını tahmin ediyorum. Yetişkin beş hastamız ise diyabet gibi başka hastalıkları da bulunduğu için tedbir almacıyla hastanede tutuluyor'' bilgisini verdi. AA
 

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler