YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sahura kalkmayan iftar saatine kadar zorlanır
Sahura kalkmayan iftar saatine kadar zorlanır
07 Haziran 2016 07:08
Hz. Peygamber (S.A.V.) ümmetini sahura teşvik etmiştir. Sahur, orucun şartlarından değildir. Yani sahura kalkılmadan da oruç tutulabilir. Ancak gün boyu yemeden içmeden uzak duran mümin, uzun saatler aç kalacağı için iftar saatine kadar zorlanır.

Orucun şart olmayan ama suküneti ve huzuru için yapılan sahur ayrı bir berekettir. Sahur aile fertlerinin aralarındaki muhabbet ve bağlarını da güçlendirir.  

Sahur, orucun şartlarından değildir. Yani sahura kalkılmadan da oruç tutulabilir. Ancak gün boyu yemeden içmeden uzak duran mümin, özellikle günlerin uzun olduğu mevsimlerde, sahura kalkmadan oruç tutacak olursa, açlık ve susuzluk nedeniyle bedenine zarar vereceği gibi, orucun sükûnet ve huzuruna da zarar verir. İftar saatine kadar kıvranır durur… 

MUHABBET ARTAR

Bu nedenlerle Hz. Peygamber (S.A.V.) ümmetini sahura teşvik etmiştir. Bu konuda başta kütüb-ü sitte olmak üzere, hadis mecmualarında çok sayıda hadis-i şerif vardır. Gün boyu işlerinden ve dünya meşgalesinden biribirlerini göremeyen aile fertlerinin, sahurda aynı sofra başında bir araya gelmeleri, sohbet ederek yemek yemeleri, aralarındaki muhabbet ve aidiyet bağlarını da güçlendirir. Hele hele çocukları mutlaka sahura kaldırmalıdır. Oruç tutacak yaşta bile olmasalar, yine de kaldırmalı; Ramazan, oruç ve sahur’un onların ruh dünyalarının derinliklerine nüfuz etmesi sağlanmalıdır. 

ÇOCUKLARI ORUÇ TUTMASA BİLE KALDIRIN

Din psikolojisi açısından, çocukta dinî düşüncenin gelişmeye başladığı dönem 4-7 yaş arasıdır. Ruh dünyasında, dinî düşüncenin temelleri bu dönemde atılır. Bu nedenle o güzel uykularından, severek, okşayarak, teşvik ederek kaldırılmalılar… İftar sofralarında da sahura kalktıklarından dolayı küçük hediyelerle taltif edilmelidirler. 

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler