YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sahte kanser ilacı iddiasına yanıt
Sahte kanser ilacı iddiasına yanıt
06 Nisan 2012 16:27
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, bir kanser ilacının Türkiye'de üretildiği, ABD'de piyasaya satıldığı iddiasına ilişkin açıklama yaptı.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, bir kanser ilacının ''Türkiye'de üretildiği, ABD'de piyasaya sürüldüğü'' iddiasıyla ilgili, ''Üretim serilerinin nerede üretildiğine dair kesin bir bilgi yok. FDA'dan (ABD gıda ve ilaç kurumu) bu hususta yapılmış resmi bir açıklama da bize gönderilmiş bir bilgi de yok'' dedi.

Akdağ, Yemen Kamu Sağlığı ve Nüfus Bakanı Ahmed Kasım El-Ensi ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

''Türkiye'de üretildiği, ABD'de piyasaya sürüldüğü'' iddia edilen sahte kanser ilacıyla ilgili haberlere ilişkin bir soru üzerine Akdağ, Roche firmasının bir ilacıyla ilgili FDA'nın araştırma yaptığını ve ilacın etken maddesiyle ilgili sorunlar tespit edildiğini söyledi.

Sorun tespit edilen ilacın sadece belirli bir üretim serisinde bulunduğunu ifade eden Akdağ, ''Üretim serilerinin nerede üretildiğine dair kesin bir bilgi yok. FDA'dan bu hususta yapılmış resmi bir açıklama da yok, ayrıca bize gönderilmiş bir bilgi de yok'' dedi.

Daha önce buna benzer iddianın gündeme gelmesinin ardından piyasa gözetimi ve denetimine başladıklarını hatırlatan Akdağ, bununla ilgili söz konusu serinin piyasada satılmaması için firma ve ilgili kuruluşlara bilgi verdiklerini söyledi.

Akdağ, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Tabiatıyla herhangi bir firmanın hatalı üretimi ya da hatalı üretimi olmasa bile, firma adına belli bir seriyi piyasaya süren birileri dünyada zaman zaman karşımıza çıkabiliyor. Bu hususta ilaçların en emin olduğu, ilaç güvenlinin en güçlü olduğu ülke neresi derseniz, ben rahatlıkla Türkiye diyebilirim. Çünkü Türkiye'de bütün ilaçlar İlaç Takip Sistemi (İTS) ile piyasaya girmektedir. Gerek ithal gerekse Türkiye'de üretilenler olsun, piyasaya sunulmadan önce Sağlık Bakanlığımızın merkezi bilgi sistemine o kutunun üzerindeki özel bir işaretle, buna karekod diyoruz, ilaç girmektedir. Bu şekilde de piyasaya arzı yapılmaktadır. Ta ki vatandaşa satılıncaya kadar biz Türkiye'deki her bir kutu ilacı bir parmak iziyle takip edebilecek durumdayız. FDA dahil olmak üzere Fransa ve bazı ülkelerdeki ulusal ilaç otoriteleri bu sistemi nasıl geliştirdiğimizi yerinde görmek ve kendi ülkelerinde geliştirmek üzere de bizimle şu anda işbirliği halindeler.''

Bu konuda vatandaşların da dikkat etmeleri gereken hususlar olduğuna dikkati çeken Akdağ, vatandaşlara ilaçlarını eczanelerden almaları uyarısında bulundu.

Eczane dışından elde edilen ilaçlarla ilgili bir garanti vermelerinin söz konusu olmadığını vurgulayan Akdağ, internet üzerinden ya da başka yollarla ilaç temin edenler bulunduğunu, vatandaşların ilacı mutlaka eczanelerden almaları gerektiğini söyledi.

Akdağ, ''Meseleyi biz de takip ediyoruz ama söylediğim gibi Türkiye'de üretildiğine ya da Türkiye'ye getirilmiş serilerde bunun olduğuna dair elimizde şu anda bilgi yok, konuyu biz de araştırıyoruz'' diye konuştu. AA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler