YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sağlıkta karaborsa dönemi!
Hükümetin 2008 yılında çıkardığı yönetmelik sağlık sektöründe yeni pazar oluşturdu. Hastaneler ihtiyaç duymadıkları kadrolar için 300-400 bin gibi rakamlar istiyor.
Sağlıkta karaborsa dönemi!
17 Nisan 2011 / 10:21 Güncelleme: 17 Nisan 2011 / 10:39

Sağlık Bakanlığı'nın kamudan özel hastanelere geçişi azaltmak için üç yıl önce çıkardığı yönetmelik yeni bir pazar oluşturdu.

Zaman'da yer alan habere göre sadece kendi aralarında doktor kadrosu değişimi yapabilen özel hastaneler doktor avına çıktı. Talebin her geçen gün artması transfer ücretlerini yükseltti. Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği Genel Sekreteri Cevat Şengül, kendi hastaneleri için gerekli fizik tedavi uzmanı kadrosunun transferi için 300 bin lira istendiğini ifade etti. Özel hastaneler Şubat 2008'de yayımlanan yönetmelikten bu yana yeni kadro alamıyordu. Bu durumun özel hastaneleri zora soktuğunu anlatan Cevat Şengül'ün verdiği bilgilere göre, 2009'da yayımlanan 'hastaneler arası kadro değişimi' yönetmeliği ile kısa süre de olsa çözüme gidildi. Fakat bu durum ayrı bir sektör oluşturdu.

Özel hastaneler Şubat 2008'de yayımlanan yönetmelikten bu yana yeni kadro alamıyor. Hastaneler elinde ihtiyaç duymadıkları kadroyu vermek için diğer hastanelerden 300-400 bin lira ile ifade edilen astronomik rakamlar istemeye başladı. Hastaneler de hizmet için bu rakamları ödüyordu. Bakanlığın en son 7 Nisan'da yayımladığı Özel Hastaneler Yönetmeliği ile üç 3 seneye yakın bir süredir yeni hekim ve branş ilave edememe sorununun ortadan kalktığını söyleyen Şengül şöyle devam etti: "Yeni dönemde 2008'den bu yana ek hekim kadrosu alamayan hastanelere kademeli olarak hekim kadroları ilave edilecek. Bu uygulamada yatak sayısının yüzde 40'ını aşmayan hastanelere öncelik verilecek. Dönemler halinde bakanlıkça belirlenecek branşlar ve kadro sayıları ilan edilecek. Hastaneler müracaatlarını yapacak, nihai karar bakanlık tarafından verilecek." Yeni yönetmelikle vakıf üniversitelerine bağlı tıp fakültesi hastaneleri, YÖK'ün uygun bulması şartı ile aynı ildeki özel hastanelerle ortak çalışabilecek.

 

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler