YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Sağlıkta dünya standartlarını yakaladık"
"Sağlıkta dünya standartlarını yakaladık"
26 Kasım 2013 07:34
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, 'Sağlıkta dünya standartlarını yakaladık' dedi.

Edirne’nin Keşan ilçesinde, iş adamı Ahmet Yörük tarafından babası adına yaptırılan Hakkı Yörük Sağlık Bilimler Yüksekokulu’nun temel atma törenine katılan Bakan Müezzinoğlu’nu, Edirne Valisi Hasan Duruer, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yener Yörük, CHP Edirne Milletvekili Kemal Değirmendereli, Keşan Kaymakamı Bekir Dınkırcı ile iş adamı Ahmet Yörük ve çok sayıda protokol üyesi karşıladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından tören öncesinde Trakya Üniversitesi Keşan Yusuf Çapraz Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Müzik Topluluğu öğrencileri, Bakan Müezzinoğlu ve törene katılanlara kısa bir konser sundu. Konserin ardından konuşan Bakan Müezzinoğlu, Hakkı Yörük Sağlık Yüksekokulu’nun Keşan ve bölgeye sağlık anlamında büyük katkılarının olacağını söyledi.

“Türkiye sağlıkta dünya standartlarını yakalamış surumda”

Türkiye’nin sağlık alanında çok önemli mesafeler aldığını söyleyen Müezzinoğlu, “Önümüzdeki süreçte önemli dinamiklerinin altyapısını oluşturdu ve vizyonunu geliştirdi. Türkiye, bölgede sağlığın merkezi olacak. Sağlık Turizminde önemli dinamiklerini önümüzdeki 5 yılda güçlü bir şekilde yaklaşık 1 milyarlık nüfusa sunabilecek altyapıyı oluşturdu ve bunun dinamiklerini 2014 yılından itibaren çok daha güçlü bir şekilde ortaya koyacak. Cumartesi günü Uluslar arası Sağlık Turizmi Sempozyumu’na katıldı. 4 günlük bir sempozyumdu. 31 ülkeden yabancı katılımcılar vardı. Türkiye bu anlamda Tıbbi birikimleri ve teknolojik altyapısıyla, tecrübesiyle, dünya standartlarını yakalamış bir ülke. Onu artık dünyaya sağlıklı sunabilme süreçlerini yönetme amacındayız” dedi.

“Sağlık turizminde 2 milyonluk nüfusa hizmet vermeyi hedefliyoruz”

Sağlığın Türkiye’nin geleceği olduğunu ifade eden Müezzinoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Sağlığın Türkiye’nin geleceğinde çok önemli bir yeri var. Sağlık hizmetleri stratejik bir role ait. Bu anlamda bugün Hakkı Yörük Sağlık Yüksekokulu’nun inşallah, önümüzdeki yıllarda alacağı öğrencilerle Türkiye’nin ve bölgenin sağlığına önemli katkılar ve vizyonlar oluşturmasında önemli bir rol üstlenecektir. Türkiye’nin bölgenin sağlık merkezi olabilme iddiası varsa ve 2 milyonun üzerinde insana sağlık turizmi sunabilme hedefi varsa, bugün için bu rakamlar 500 bin civarında. Önümüzdeki 5 yıllık dilimde, 2 milyonluk bir nüfusa sağlık turizminde hizmet vermeyi hedefliyoruz.”

Müezzinoğlu, konuşmasının ardından iş adamı Ahmet Yörük’e plaket verdi. Plaketin ardından ise Müezzinoğlu ve törene katılanlar butona basarak, Hakkı Yörük Sağlık Yüksekokulu’na ilk betonu döktü.

112 acil yardım istasyonu açılışı

Bakan Müezzinoğlu daha sonra Keşanlı iş adamı Tolga Mercan tarafından babası Kerami Mercan adına yaptırılan Kerami Mercan 112 Acil Yardım İstasyonu’nun açılışını yaptı. Müezzinoğlu, Kerami Mercan’ın ailesine bu yatırımlarından dolayı teşekkür plaketi verdikten sonra istasyonu gezerek bilgiler aldı. Sağlık Bakanı Müezzinoğlu açılışların ardından İstanbul’a hareket etti.

 

İHA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler