YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sağlıkta dijital dönüşüm
Sağlıkta dijital dönüşüm
05 Eylül 2012 10:52
1 milyon hastane sevki elektronik ortama taşınıyor...
Dijital dönüşümde önemli adımların atıldığı sağlık alanında yeni bir uygulama daha devreye giriyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), hastane sevklerini de internete taşıyor. Böylece hastaların eline artık sevk kâğıdı tutuşturulmayacak, işlemler elektronik ortamda yapılacak. Böylece yılda 1 milyonu bulan hastane sevklerinde yaşanan faturalandırma usulsüzlüklerinin de önüne geçilecek. 10 Eylül'den itibaren Sinop ve Samsun'da pilot olarak başlayacak uygulama, hızla ülke genelinde yaygınlaştırılacak.

Kurum olarak hizmetlerin dijital ortama taşınması yönünde önemli adımlar attıklarını belirten SGK Başkanı Fatih Acar, elektronik sevk (e-sevk) uygulamasını da devreye sokacaklarını dile getirdi. Yılda 1 milyon sevk işlemi yapıldığını belirten Acar, e-sevk uygulamasıyla kâğıt kullanımının ve prosedürlerin ortadan kalkacağını kaydetti. E-sevk uygulaması için yeni bir web sitesi hazırlandığını ifade eden Acar, hastanelerin bu web servise entegre olarak sevk bilgilerini gönderebileceklerini anlattı. E-sevk uygulamasıyla kişilerin sevk edilip edilmediği kendi beyanlarına bırakılmayacak. Ayrıca il müdürlüklerinin iş yükü hafifleyecek.

Öte yandan SGK, Web TV ve Kurumsal TV projelerini de hayata geçiriyor. SGK, Web TV ile vatandaşların sık sordukları sorulara ve merak edilen konulara televizyon programları biçiminde cevap hazırlayacak. Bu yayınlar, internet üzerinden yapılacak. Vatandaş, merak ettiği soruları bu kanal üzerinden öğrenebilecek. Kurumsal TV projesiyle de kurum personelinin eğitilmesi amaçlanıyor.

SGK ayrıca toplumda sosyal güvenlik bilinci oluşturmak için Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile işbirliğine gidecek. Proje kapsamında çocuklara küçük yaşta sosyal güvenlik bilinci kazandırılabilmesi için MEB ile materyal çalışması yapılacak. Sosyal güvenliği anlatan ve eğitim sistemi içerisinde değerlendirebilecek hikâye kitabı ve çizgi filmler gibi eğitim materyalleri hazırlanacak. (Zaman)

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler