YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sağlıkta devrim: O hastalık tarihe mi karışıyor?
Sağlıkta devrim: O hastalık tarihe mi karışıyor?
16 Kasım 2015 08:13
Erkeklerin en büyük korkulu rüyalarından birisi olan kısırlık artık tarihe mi karışıyor, erkekler neden kısır kalıyor. çözümleri neler oluyor. İşte sağlıkta önemli gelişmelerden biri olan kısırlık sorununun son durumu..

Acıbadem Maslak Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof.Dr. Bülent Tıraş, merkezlerinde bugüne kadar 400 vakada bu yöntemi uyguladıklarını ve yüzde 74 başarı elde ettiklerini bildirdi.Türkiye’de mikroçip yönteminin ilk uygulandığı sağlık merkezlerinden Acıbadem Maslak Hastanesi’nin Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Bülent Tıraş, “Erkek ile ilgili gelişim gösteren infertilite (kısırlık) sorunlarında, en yaygın faktörlerden biri spermde meydana gelen bozukluklardır. Bu alanda yaklaşık yüzde 75 civarında sperm sorunu teşhis edilmektedir” dedi.

HER YIL 150 BİN ÇİFT BAŞVURUYOR

Türkiye’de her yıl 150 bin çiftin, bebek sahibi olmak istemiyle tüp bebek merkezlerine başvurduğunu bildiren Prof.Dr.Bülent Tıraş, bu 150 bin kişinin tümü de tüp bebek tedavi için yönlendirilmiyor ama 50 bin çift için tüp bebek uygulaması gerçekleştiriliyor” diye konuştu.Pror.Dr. Tıraş, tüp bebek teknolojisi ile birlikte Türk bilim insanı Prof.Dr.Utkan Demirci tarafından geliştirilen mikroçip teknolojisinin hemdünyada hem de Türkiye’de kullanım alanının giderek yaygınlaştığını kaydetti.Prof. Dr. Tıraş, bugün İstanbul, İzmir, Ankara, Adana , Bursa, Muğla, Konya, Eskişehir, Kayseri, Manisa, Samsun, Antalya, Kırklareli, Van ve Mersin ile KKTC’deki merkezlerde başarıyla uygulanan bu yöntemi, ilk uygulayan hastanelerden biri olduklarını kaydetti.

HAVUZDA YARIŞAN YÜZÜCÜLER GİBİ

Prof.Dr.Bülent Tıraş, mikroçipin sağlıklı spermleri sağlıksızlarından ayıklamada kullanılan en iyi yöntem olduğunu belirtti. Tıraş, çipleri bir yüzme havuzuna, spermlerin de yarışan yüzücülere benzetti.

Prof.Dr.Bülent Tıraş şöyle konuştu:

“Bu özel mikroçip, içerisinde spermlerin mikro kanallar içerisinde yüzdürülerek doğru spermlerin seçilmesini hedefleyen bir yöntemdir.Mikro akışkan sıvı teknolojisinde, özel olarak dizayn edilmiş spermin yüzeceği boyutlarda gözle görülemeyen mikroskopik kanallar bulunmakta.Bu kanalların özel dizaynı sayesinde sağlıklı spermler, kanalları geçiyor. Sağlıksız, DNA hasarı olan spermler ise kanalları geçemeyip takılıyorlar. Kanalları geçen spermlerin en sağlıklı olanları ise kadın yumurtası ile buluşturulup döllenme sağlanıyor ve sağlıklı embriyolar elde ediliyor.”

TÜRKİYE TÜP BEBEKTE İLERİ NOKTADA

İlk tüp bebeğin 1987 yılında Ege Üniversitesi’nde gerçekleştirilen uygulama ile dünyaya geldiği Türkiye’nin, bu alanda çok önemli mesafe kat ettiği bildirildi. Acıbadem Maslak Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Bülent Tıraş, uygulamanın ekonomik olması nedeniyle birçok ülke vatandaşının da tüp bebek uygulaması için Türkiye’yi tercih ettiğini söyledi.
Prof. Dr. Bülent Tıraş, dünyada ilk tüp bebeğin 1978 yılında İngiltere’de dünyaya geldiğini anımsatarak, “Ülkemizde ise Ege Üniversitesi’nde yapılan uygulama ile 1988 yılında dünyaya geldi. O yıllarda ben de Ege Üniversitesi’nde görev yapıyordum” dedi.

FİYATLAR AVRUPA’YA GÖRE DÜŞÜK

Prof.Dr.Tıraş, Türkiye’nin tüp bebek uygulamalarında ileri seviyede yer aldığını, fiyatların da Avrupa’ya göre uygun olması nedeniyle Avrupa ve diğer kıtalardaki komşu ülkelerden çok sayıda başvurunun geldiğini söyledi.Tıraş, Türkiye’de son yıllarda kısırlık sorununa çözüm için mikroçiplerin devreye girdiğini ve çiftlerin bebek hasretini dindirmede çare olduğunu ifade etti.

Kısırlık nedir?

Kısırlık veya infertilite, kadınlarda ve erkeklerde tıbbî nedenlerle çocuk sahibi olamama durumu. Tıpta kısırlık "herhangi bir korunma olmaksızın, düzenli cinsel ilişkiye rağmen bir yıl içerisinde çocuk sahibi olunamaması" şeklinde tanımlanır. Kısırlık sorunu erkek ve kadında eşit oranlarda görülür.

Nedenleri


Kadınlarda


Yumurtlamada meydana gelen bozukluklar: Kadında en sık görülen kısırlık nedenidir.
Tüplerin hasarlı olması: Tüplerin kısmen veya tamamen tıkalı olması sperm ile yumurtanın buluşmasını engelleyerek döllenme ve gebeliği olanaksızlaştırır.

Endometriozis: Endometriozis rahim içini döşeyen dokunun (Endometrium) rahim dışında gelişmesi olarak ifade edilir.

Rahime ait problemler: Rahim ağzındaki yapısal, enfeksiyona ait veya bu bölgedeki salgıyla (Mukus) ait bozukluklar kısırlık sebebi olabilir.

Alerjik nedenler: Alerjik nedenler kısırlık nedeni olabilmekle birlikte teşhisleri ve tedavileri zordur.

Erkeklerde

Sperm üretiminde aksaklıklar: Sperm şekli, sayısı veya hareket kabiliyetindeki zayıflıktan kaynaklanır.

Yapısal bozukluklar: Spermin üretim yeri olan testislerden dışarı çıkmasını engelleyen tam veya kısmi tıkanıklıklar kısırlık nedeni olabilir.

Çevresel faktörler: Aşırı sıcakta çalışmak, sürekli oturmak, kimyasal maddeler solumak, kısırlık sebeplerinden bir kaçıdır. Normal yaşamınızdaki faaliyetlerin bir çoğu fazla olmasa da kısırlığa neden olabilir, örneğin işinizin stresli olması dahi kısırlığa sebep olabilir. Çocuğu olmayan insanların ilkin yaşam tarzlarında değişiklik yapmaları gerekir. Sigara içiliyorsa bırakılmalıdır. Alkolden uzak durulmalıdır. Sürekli oturulmamalı, sıcakta çalışmamalı ve düzenli ve dengeli beslenilmelidir.

Belirtileri

Halk arasında rüyalanma olarak bilinen zevk eksikliği (aniproforkent).

Kadının yaş ortalaması: 40 yaşını geçmiş kadınlarda kısırlık en sık rastlanılan belirtilerdendir. 

Erkeğin yaş ortalaması: ilerleyen yaşla beraber cinsel ilişki sayısının azalması nedeni ile gebe kalma şansında azalma olur.

Cinsel ilişki sayısı: Cinsel ilişki sıklığı gebe kalmayı etkileyen bir faktördür.

Teknolojinin gelişmesi ile erkek kısırlığı tedavisindeki en son yenilikler sayesinde artık gelişkin spermi olmayan erkeklere de testis dokusundan elde edilen spermleri kullanarak yardım edilebilmektedir. TESE operasyonlarıyla sperm testi 'sıfır' çıkan erkeklerin yarısında yeterli olgun sperm elde edilebilmektedir.

Tanı
Kısırlık tetkikleri genelde 2 ile 5 günlük yapılan cinsel perhizin sonrasın da erkek mastürbasyon sonrasın da sperm örneği vererek laboratuvarda Dünya Sağlık Örgütünün kriterlerine uygun olarak değerlendirilmesi yapılmaktadır. Daha sonra verilen spermin sayıları, canlılık oranları, şekilleri ve hareketlilikleri incelenir. 

Kısırlık tanısı konurken spermlerde herhangi bir iltihap durumunun olup olmadığı ya da tıbbi bir tedavinin gerekliliği olup olmadığı araştırılmalıdır. Normal olarak Dünya Sağlık Örgütünün kriterine uygun olarak yapılan sperm tahlilinde 20 milyon sperm olmalıdır. Ancak bu spermlerin en azından yarısının canlı olması, ya da ileriye doğru hareket etmiş olan sperm oranlarının ise bütün spermler de en azından %25 olmalı ve normal şekilli spermlerin sayılarının da en azından %14 oranın da olması gerekmektedir. Ayrıca şunu unutmamak gerekir; sadece anormal çıkan bir tek “spermiyogramın “ erkek için kısırlık tanısının konulması uygun olmaz. Erkeğin spermi sonucunun dalgalanma göstermesinden dolayı anormallik durumunun en az 4 ile 6 hafta arasın da iki kez tekrarlanması daha uygun olur.

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler