YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sağlıkta çılgın proje
Sağlıkta çılgın bir proje hayata geçiyor. OSB ve teknoparklardaki buluşların üretimi, maliyet avantajı ve alım garantisi kozuyla Doğu'ya kaydırılacak. Tıbbi cihazları şehir hastaneleri de alacak.
Sağlıkta çılgın proje
26 Ekim 2013 / 12:49 Güncelleme: 26 Ekim 2013 / 16:49

Sağlık sektöründe milyar dolarlık cari açığa merhem olacak yeni bir projenin startı verildi.

Kalkınma Bakanlığı'na bağlı Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı'nın (DAKA) İstanbul Teknik Üniversitesi'nde faaliyet gösteren Technobee'yle yürüttüğü projeyle genellikle Türkiye'nin batısında yer alan teknoparklarda icat edilen yerli teknolojiler, Doğu illerinde yüzde 70'e varan maliyet avantajıyla seri üretime geçirilecek.

Proje bununla da sınırlı değil. Sağlık Bakanlığı da üretilen tüm sağlık gereçlerine alım garantisi verecek. Böylece Doğu'da katma değeri yüksek üretim modeli hayata geçirilirken, sağlık sektöründe 5 milyar doları bulan cari açık da dizginlenmiş olacak. 

'TRB2 Bölgesi Yaşam Bilimleri ve Sağlık Teknolojileri' adı altındaki çalışma ilk aşamada Van, Muş, Bitlis ve Hakkâri illerini kapsıyor.

Şehir Hastaneleri alım yapacak

İstanbul başta olmak üzere birçok Batı ilinde üretim maliyetlerinin yükseldiğine dikkat çeken projenin danışmanı Canan Kalsın, "Doğu illerinde ise bu maliyetler teşviklerin de etkisiyle yüzde 70'lere varan oranda azaldı" dedi.

Doğu illerinde gerçekleşecek yatırımın yüzde 57'sine devlet teşviki de olduğunu belirten Kalsın "Bugün şehir hastaneleri kuruluyor. Sağlıkta yüzde 80 ithalata bağımlı olan cihazlar yerli ürünlerle yer değiştirecek. Bu proje ekseninde gerçekleşecek yatırımlara devletin alım garantisi vermesi de planlanıyor. Projeyle dışarıya giden milyarlarca dolarımız ülke içinde kalacak. Ayrıca yerli teknolojimiz de katlanarak büyüyecek" dedi.

Yatırımlar bir yılda amorti olur

Doğu'daki yatırımcılara da seslendiklerini ifade eden Canan Kalsın, "Bu illerde yastık altında ciddi bir birikim var. Risklerden korkarak yatırım yapmaktan çekiniyorlar. Ancak bu sistemde hayata geçirilen yatırımlar en az bir yıl içinde kendini amorti edecek" şeklinde konuştu.

Katma değerli üretime geçiş modeli

Hedeflerinin Türkiye'de katma değerli üretim modeline geçiş olduğunu ifade eden Technobee Genel Müdürü Atilla Dikbaş, "Teknoparklarda birçok yerli buluşa imza atılıyor. Ancak bunlar yüksek yatırım maliyetleri nedeniyle hayata geçemiyor" dedi. Kendi bünyelerinde de birçok yerli teknoloji bulunduğunu ifade eden Dikbaş, şöyle konuştu: "Türkiye'de ilk kez genç bir arkadaşımız yerli görüntüleme cihazını geliştirdi. Bu cihazın İstanbul'da üretimi çok maliyetli olur. Bu nedenle üretim DAKA bölgesindeki illere kayacak."

 

SABAH

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler