YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Sağlıkta bilgi kirliliği halk sağlığını tehdit ediyor"
"Sağlıkta bilgi kirliliği halk sağlığını tehdit ediyor"
09 Aralık 2014 15:08
Bilinçli Sağlık Platformu sözcüsü Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, hem sağlıklı bireylerin hem de hasta ve yakınlarının medya yoluyla değil, uzmanlara başvurarak beslenmelerini düzenlemeleri ve gerekli tedavileri sürdürmeleri gerektiğini bildirdi.

İlhan, yaptığı yazılı açıklamada, özellikle beslenme biçimleri başta olmak üzere son dönemde gıda ve gıdayla ilişkilendirilen sağlık konularında yazılı ve görsel basında, internet sitelerinde yanlış bilgilendirmeler yapıldığını ve buna bağlı oluşan bilgi kirliliğinin uzmanları harekete geçirdiğini ifade etti.

Uzmanların bilgi kirliliğinin önüne geçmek için bir araya gelerek, Bilinçli Sağlık Platformu'nu kurduklarına işaret eden İlhan, konularında uzman olmayan birçok kişinin her gün beslenme ve sağlıkla ilgili bilgilendirmeler yaptığını savundu. 

İlhan, bilgi kirliliğini önlemek için aralarında halk sağlığı, metabolizma, genetik, beslenme gibi farklı uzmanlık alanlarından akademisyenlerin yer aldığı platformu kurduklarını ve ilgili tüm paydaşlarla işbirliği yaparak, kamuoyunun bilimsel bilgiler ışığında aydınlatılmasına katkı yapmayı hedeflediklerini kaydetti.

"Toplum sağlıksız beslenmeye yöneltiliyor"

İlhan, toplumun sağlıksız beslenmeye ve rastgele, açıkta satılan ürünlere yöneltildiğini, düzenli ilaç almak zorunda olanların ilaçlarını almayı bırakmalarının tavsiye edildiğini, bu durumun halk sağlığını her geçen gün daha da tehdit eder boyuta ulaştığını öne sürerek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Beslenme her kişiye göre özeldir. Kişinin günlük hayatında enerji dengesine dikkat ederek beslenmesi gerekir. Ancak hasta ve yakınlarına yönelik sağlık ve gıda alanında verilen yanlış bilgi ölümcül sonuçlar doğurabilir. Sağlıklı bireyler günlük aldıkları ve harcadıkları enerji dengelerini gözetmeli, fiziksel olarak aktif olmalıdır.

Hastaların ise yaşları, sağlık durumları, başka hastalıklarının olup olmaması, ilaç kullanma durumlarına göre farklılık gösterecektir. Bu nedenle hem sağlıklı bireylerin hem de hasta ve yakınlarının medya yoluyla değil, uzmanlara başvurarak beslenmelerini düzenlemeleri ve gerekli tedavileri sürdürmeleri gerekir."

 

AA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler