YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sağlıkçılara müjdeli haber
Sağlıkçılara müjdeli haber
20 Aralık 2009 14:25
Kadrolu ayrımı sona mı erecek?

Sözleşmeli personel istihdamının en yoğun yaşandığı kurum olan Sağlık Bakanlığı, sözleşmeli-kadrolu ayrımını sona erdirmeyi hedefleyen yasa taslağı hazırlığına başladı.

Sağlık çalışanları adına Sağlık Bakanlığı ile Kurum İdari Kurulu toplantısı gerçekleştiren Sağlık-Sen, haklar noktasında kadrolu-sözleşmeli farkını ortadan kaldıracak ve tüm sözleşmeli personeli tek çatı altında toplayacak bir yasa hazırlığı başlatıldığını açıkladı.

Sağlık Bakanlığı ile yetkili sendika Sağlık-Sen arasında yapılan Kurum İdari Kurulu toplantısında varılan mutabakat çerçevesinde, Bakanlık teşkilatında 4/B, 4924, Vekil Ebe-Hemşire gibi farklı adlar altında çalıştırılan tüm sözleşmeli personel için tek bir yasa hazırlanacak.

Sağlık-Sen Genel Başkanı Mahmut Kaçar, sözleşmeli personel uygulamasının iş barışı ve ekip çalışmasına zarar veren en büyük sorun haline geldiğini belirterek, yasa taslağının, aynı işi yapan insanların aynı haklara sahip olması gibi temel insani hedefi karşılaması gerektiğini kaydetti. Bakanlıkla bu noktada mutabık olduklarını ve yapılacak düzenlemede, haklar konusunda, kadrolu-sözleşmeli farkını sona erdirmenin hedeflendiğini ifade eden Kaçar, "Sözleşmeli personele kadro hakkı konusunda ısrarlı olacağız" şeklinde konuştu.

Kaçar, 2010 yılı başlarında, sözleşmeli personel istihdamından kaynaklanan sorunların tartışılacağı, Sağlık Bakanlığı ile ortak bir çalıştayın yapılacağı bilgisini de verdi.

SÖZLEŞMELİ PERSONEL SAYISI 250 BİNİ AŞTI

Yasal mevzuatta istisnai kadro olarak tanımlanan sözleşmeli personelin, toplam kamu personeli içindeki oranı, her geçen gün artıyor. Ekonomik, sosyal ve özlük haklar konusunda, kadrolularla eşit şartlarda çalışmak isteyen yaklaşık 250 bin sözleşmeli personelin en büyük beklentisi kadroya geçmek.

Sözleşmeli personel, kadrolu devlet memurlarının aldığı çocuk yardımı, eş yardımı, doğum yardımı, ölüm yardımı gibi sosyal hakların yanı sıra nakil ve tayin haklarından yararlanamıyor. Her yıl idare ile sözleşme yenilemek zorunda kalan personel, bu sözleşmeler için ayrıca damga vergisi ödemek durumunda kalıyor.

Bakanlığın sözleşmeli personel mevzuatını tek çatı altında toplayacak yasa tasarısında bu farklılıkları gideren düzenlemelerin yer alması bekleniyor.
 

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler