YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sağlıkçılara büyük müjde!
Sağlıkçılara büyük müjde!
27 Eylül 2014 05:00
Hükümetten sağlıkçılar için büyük müjde geldi. Sağlıkçılar yıpranma hakkı elde edecekler.

Hükümetten tarihi adım geldi. Sağlıkçıya yıpranma, profesöre zam var. Öğretmene mahrumiyet tazminatı ise masada.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Memur-Sen heyetiyle yaptığı görüşmeden sağlıkçılardan engellilere, öğretmenlerden akademisyenlere kadar birçok kesime müjdeli haber geldi. Başbakan, sağlıkçıların yıpranma payının her 5 yıla 1 yıl olarak düzenlenmesi konusunda çalışma başlatıldığını söyledi. Profesör maaşının genel müdür maaşına yükseltilmesi talebine karşılık akademisyenlere yönelik düzenlemenin yaşama geçmek üzere olduğu mesajını verdi.

Engellilere hac, umre ziyaretinde yüzde 50 indirim yapılması talebine de yeşil ışık yaktı. Memurların, öğretmenlerin özellikle Doğu illerinde kalması için mahrumiyet tazminatı verilmesi talebi de Çalışma Bakanlığı'na iletildi.

Doktora da yıpranma payı

Başbakan Davutoğlu'nun Memur- Sen Başkanı Ahmet Gündoğdu ve beraberindeki heyeti kabulünde milyonlarca vatandaşı ilgilendiren konu başlıkları görüşüldü. Gündoğdu, görüşmenin ayrıntılarını Sabah'a anlattı. Davutoğlu, doktor, hemşire, diğer sağılık çalışanlarına beş yıla bir yıpranma payı verilmesi konusunda Çalışma Bakanlığı'nın çalışma yürüttüğünü anımsatarak, konunun yeni yasama döneminde Meclis'e getirileceği mesajını verdi.

Öğretmenlere doğu teşviki

Memur-Sen Başkanı Ahmet Gündoğdu, öğretmenlerin güvenlik, yoksulluk gibi birçok nedenle kalmak istemedikleri bölgeler için "kalkınmada öncelikli yöre tazminatı" ödenmesi önerisi getirdi. Gündoğdu, "Bazı yerlerde öğretmen tutmakta zorluk var. Kalkınmada öncelikli bölge kapsamındaki illerde görev yapan öğretmenlere ek ödeme ve benzeri pozitif ayrımcılık yapılarak burada kalmaları cazip hale getirilmelidir" dedi.

Engelliye 'Hac' desteği

Başbakan Davutoğlu, "Hac ibadeti yapacak engelliler ve onlara refakat edeceklere yüzde 50 indirim yapılmalı" önerisine de destek verdi. Memur, "Engelliler, hac, umre ibadeti sırasında refakatçi götürmek zorunda. Bunun için de iki kat ücret veriyorlar" dedi.

Davutoğlu da, "Bu çok önemli. Diyanetle de görüşerek gerekenin yapılmasını sağlayacağım" dedi. Davutoğlu'nun, "Engelliler ÖTV'siz otomobil alıyor. KDV'de alınmasın" isteğine de olumlu yanıt verdiği belirtildi.

SABAH

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler