YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sağlık hizmetlerinden memnuniyet yüzde 73
Sağlık hizmetlerinden memnuniyet yüzde 73
09 Ağustos 2014 12:10
Türkiye genelinde sağlık hizmetlerinden memnuniyetin 2003 yılında yüzde 39 olduğu, bu oranın 2013'de yüzde 73'e yükseldiği belirtildi.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkan Yardımcısı Murat Yazıcı, son 12 yılda Türkiye'de çok büyük değişimler ve ilerlemeler kaydedildiğini ifade ederek, "Gerçekleştirilen Sosyal Güvenlik Reformu bunların belki de en zor ve ülkemizin geleceği açısından en önemlilerinden birisidir" dedi.

Yazıcı, Türkiye'de SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı ayrımının kalktığını anımsatarak, şöyle devam etti:

"Tüm vatandaşlarımıza eşit yakınlıkta duran, herkese eşit, kaliteli hizmet sunan SGK bu reformun baş aktörü olarak ortaya çıkmıştır. SGK olarak hükumetimizin de temel felsefesi ışığında hiçbir vatandaşımızı ayırt etmeden, sağlık hizmeti sunmanın, sosyal sigorta işlemlerini gerçekleştirmenin ve hizmet farklılıkları olmadan işçimizin, işverenimizin ve memurumuzun yanında olmanın uğraşı içerisindeyiz.

SGK kurulduğu günden bugüne pek çok yeniliği hayata geçirmiştir. Emekli aylıklarının evde ödenmeye başlamasından, istediğiniz hastaneye gitme ve istediğiniz eczaneden ilaç alma imkanına kadar yapılan birçok yenilik, birçok iyileştirme sayesinde sağlık hizmetleri memnuniyet oranı 2003 yılında yüzde 39 iken, bugün gelinen noktada yüzde 73'lere yükselmiştir. Amacımız, ihtiyaç duyulan kaliteli hizmeti her daim bir adım öteye götürmektir. Bu nedenle yüzde 73'lerle yetinmeyeceğiz."

SGK hizmet binalarının yenilenmesi amacıyla bugüne kadar yaklaşık 900 milyon lira kaynak kullandıklarını söyleyen Yazıcı, bu rakamın yıl sonunda 1 milyar lirayı aşacağını ifade etti.

Yazıcı, 2006 yılında 3 kurumun SGK çatısı altında birleşmesiyle başlatılan reform çalışmalarının mevzuatla sınırlı bir süreç olmadığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Bu reform aynı zamanda zihniyet dönüşümünü de sağlayan düşünsel ve fiziksel anlamda da bir reformdur. Ülkemizde vatandaşa hizmet noktasında yaşanan zihniyet dönüşümüne paralel olarak artık kurumun hizmetlerinin odağında da insan vardır. Yapılacak her işte atılacak her adımda, alınacak her kararda ön planda insan unsuruna yer veriyoruz. Dönüşümü, reformun fiziksel boyutuyla incelediğimizde ise devasa bir yatırımla karşılaşıyoruz.

Öncelikle kolay erişilebilir hizmet sunma ilkesi çerçevesinde hizmeti vatandaşımızın ayağına getirebilmek amacıyla Sayın Bakanımız Faruk Çelik'in talimatıyla 583 adet SGK merkezi kurulmasına dair SGK Yönetim Kurulu kararı alınmış ve bu karar hayata geçirilmek üzere çalışmalara başlanmıştır. Bu sayede vatandaşlarımızın kurumla olan işlemlerini yapabilmek için zaman kaybına ve maddi külfete katlanma zorunluluğu ortadan kalkmıştır. Gururla ifade edebilirim ki açılma kararı alınan SGK merkezlerinin 490'ını hizmete açmış bulunuyoruz."

14:54
 // ACILI AMELİYAT
Çocuk iken parmağım demir kapının arasında kalıp, ezilmişti. Hayal meyal sanki bir renoya bindirip hastahaneye götürdüler. Orda yabancı bir doktor vardı. Adına 'Cerciş' diyorlardı. Kemikleri görünen parmağıma müdahele edilecekti ama şimdiki gibi anestezi, uyuşturucu iğne, ağrı kesici nerdee... Cerciş denen doktor merhametli biriydi ama elinden gelen pek fazla bir şey yoktu. Bir dikiş atacak ekipman bile yoktu. Yüzüğe benzer bir çengeli kırık parmağıma geçirip, tentürdiot döküp, sardı ve her gün pansuman yapılması için gönderdi. 6 yaşındaki bir çocuğun kopmaya az kalmış parmağı bu şekilde kurtarıldı. Geriye o acıdan yeri göğü inleten ağlamalarımın hatırası kaldı. Demem o ki; kışı görmeyen, yazın tadını alamaz. Z kuşağı bu nimetlerin farkında değil....
09 Ağustos 2014 14:54
SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler