YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Sağlık hizmeti sunumunda aksama yaşanmadı'
'Sağlık hizmeti sunumunda aksama yaşanmadı'
31 Mart 2015 19:37
Sağlık Bakanlığından, bakanlığa bağlı sağlık kurumlarında, elektrik kesintisi sebebiyle hizmet sunumunda aksama yaşanmadığı bildirildi.

Sağlık Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğinden yapılan açıklamada, Türkiye'de meydana gelen elektrik kesintisi sonucunda sağlık hizmetleri sunumunda aksaklıklar yaşanmaması için gerekli her türlü tedbirin alındığı belirtildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"81 ilimizde Bakanlığımıza bağlı sağlık kurumlarında elektrik kesintisi sebebi ile sağlık hizmeti sunumunda aksama yaşanmamıştır. Sağlık kurumlarımızda jeneratör ve kesintisiz güç kaynakları devreye sokularak hiçbir hastamızın tedavi sürecinin etkilenmesine izin verilmemiştir. Yoğun bakım, hemodiyaliz ve ameliyathane gibi özellikli birimlerde sorun yaşanmaması için gerekli tüm tedbirler alınmıştır. Hiçbir sağlık kuruluşumuzda hayati risk oluşturacak bir durum yaşanmamıştır. Ülke genelinde evlerinde solunum destek cihazına bağlı olarak tedavi gören hastalarımız, 112 ambulansları ile en yakın hastanelere nakledilmiştir."

Bakanlık açıklamasında, soğuk zincir uygulamasına tabi olan aşı ve serumlar için ülke genelinde tüm üniversite, eğitim ve araştırma, devlet hastanesi ile aile sağlığı merkezlerinin depo ve buzdolaplarında jeneratör ve kesintisiz güç kaynağı bulunduğu ifade edildi.

Açıklamada, yine de bütün bu önlemlere rağmen soğuk zincir kırılması meydana gelirse soğuk zincir kırılması gerçekleşen aşı ve antiserumların kullanımının durdurulduğu ve imha edildiği hatırlatıldı.

 

AA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler