YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sağlık ekipleri Hakkari'de 4 günde 300 hastaya koştu
Sağlık ekipleri Hakkari'de 4 günde 300 hastaya koştu
07 Ocak 2016 16:16
Hakkari'de sağlık ekipleri, son 4 günde etkili kar ve tipi nedeniyle ulaşıma kapanan yerleşim yerlerinde mahsur kalan 300 hastanın imdadına yetişti.

Hakkari'de kar ve tipi yüzünden yolları kapanan köy ve mahallelerde mahsur kalan hastalara sağlık ekipleri ulaştı. 

Kar yağışının ardından çok sayıda yerleşim yerinin yolunun kapandığı kentte İl Özel İdaresi ekipleri ulaşımı sağlamak için yoğun çaba sarf ederken, mahsur kalan hastaların yardım çağrısına da sağlık ekipleri koştu.

Çetin kış şartları altında ve zor koşullarda görev yapan 112 Acil Sağlık Hizmetleri ve Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE), ilk müdahalesini yaptıkları 300 hastayı çeşitli hastanelere ulaştırarak, tedavilerinin gerçekleşmesini sağladı.

"4 günde 300 hastaya ulaştık"

112 Acil Sağlık Hizmetleri Şube Müdürü Ümit Kızılay, AA muhabirine, hayat kurtarmak, yaralı ve hastalara müdahale etmek için ekiplerinin saniyelerle yarıştığını söyledi.

Son 4 günde 300 hastaya ulaştıklarını anlatan Kızılay, şöylle konuştu:

"Son 4 günde 15 istasyon 9 paletli ambulans ve 152 personelle 300 hastayı hastanelere ulaştırdık. İl genelindeki 15 istasyonda 9'u paletli olmak üzere 41 ambulans ve 152 personelle hizmet veriyoruz. Ekiplerimizin 4 günde, 300 hastaya ulaşarak hastanelere nakletmesi büyük başarıdır. Kardan dolayı paletli kar ambulanslarımızın gidemediği kırsal kesimlere ekiplerimiz zaman zaman 2-3 kilometre yürüyerek hastalara ulaşmakta." 

Kızılay, 300 hastayı zamanında hastanelere ulaştıran sağlık ekiplerinin bu hastalardan 25'inin çevre illere sevkini de sağladığını ifade etti.

 

AA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler