YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Sağlık çalışanları şiddete maruz kalıyor"
"Sağlık çalışanları şiddete maruz kalıyor"
28 Şubat 2013 11:25
Samsun Tabip Odası Başkanı Yard. Doç. Dr. Mithat Günaydın, sağlık çalışanlarının büyük çoğunluğunun şiddete maruz kaldığına söyledi.

3.Genişletilmiş Hekim Çalıştayı sonuç bildirgesinde öne çıkan sorunlardan birisi de hekimlere yönelik şiddet oldu. Yapılan Gaziantep Tabip Odası'nın 4 yıl önce yaptığı Sağlık Sektöründe Şiddet Raporu'na göre tüm sağlık çalışanlarının yüzde 64’ü, en az bir kere şiddete maruz kaldı. Bu oran uzman hekimler arasında yüzde 67, pratisyen hekimler arasında da yüzde 77. Hekimlerin yüzde 47.9’u 10 kez ve üzeri miktarda şiddete maruz kalırken, bu oran asistan hekimler arasında yüzde 48, hemşireler arasında yüzde 68, yardımcı sağlık personeli arasında ise yüzde 38.

İstatistiklere göre kadın sağlık çalışanları erkeklerden daha fazla şiddet görürken, şiddet en sık (Yüzde 62) acil servislerde yaşanıyor. En çok kullanılan şiddetlerin yüzde 84’ünü küfür, hakaret, tükürme ve küfür oluşturuyor. Tokat, yumruk, aletle saldırı ve cinsel taciz ise diğer şiddet unsurları arasında yer alıyor.

Türk Tabipler Birliği’nin TBMM Şiddet Araştırma Komisyonu’na sunduğu raporda hekimlere, hemşirelere ve sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin en çok temelde sağlık sorunları ve önyargılardan kaynaklandığına dikkat çeken Samsun Tabip Odası Başkanı Yard. Doç. Dr. Mithat Günaydın, şiddetin önüne geçilmesi için sağlık problemlerinin giderilmesini istediklerini söyledi. Oda olarak mücadeleye devam ettiklerini ifade eden Yard. Doç. Dr. Günaydın, “Sağlık sistemindeki sorunlara ilişkin mücadeleyi ancak hastalarımız yanımıza olursa kazanabiliriz. Hastalarımız ‘Öğretim üyem nerede, neden onlara böyle davranıyorsunuz’ diye bakanlıktan hesap sorar hale gelirle o zaman mücadeleyi kazanırız. Ama hastalarımız yanlış yönlendiriliyor. Doktorlar şu kadar para alıyor denilerek hastalarda ön yargı oluşturuluyor. Ama gerçek böyle değil.” şeklinde konuştu.

Hekimlerin yanında hastaların da haklarını savunduklarını dile getiren Samsun Tabip Odası Başkanı Yard. Doç. Dr. Günaydın, “Hekim hastaların haklarını, hastalar ise sorumluluğunu bilmeli. Aslında hastalar ile hekimlerin istediği arasında çelişki yok. Hastalar, hekimin kendisine yeterli süre ayırmasını, temiz ve çağdaş sağlık tesisi, tıbbi gelişmeleri izleyen hekim, sevgi, saygı, şevkat ve güvenmek, hekimle arasına parasal konunun girmemesini, saatlerce poliklinik kapısında beklememek istiyor. Hekimler ise hastasına yeterli süre ayırmak, temiz, çağdaş sağlık tesisinde çalışmak, bilimsel gelişmeleri yakından izlemek, kendisine saygılı davranılmasını ve güvenilmesini, hastası ile arasında parasal konunun girmemesini, kapısında hastaların yığılmamasını. Yani hastanın istedikleri ile hekimin arzu ettikleri şeyler farklı değil. Vatandaşımız en iyi sağlık hizmeti almak, hekim de en iyi hizmeti vermek ister. Ama kapısında 100-150 hasta varken hastada hekime saldırıyor, hekim de zaten yorulmuş tükenmiş vaziyette verimliliği kalmıyor.” gözleminde bulundu.

“Hekim maaşlarını sanıldığı gibi yüksek değil”

Hekim ücretlerinin zannedildiğini kadar yüksek olmamasına rağmen hekimlerin mesai dışı çalıştığına da değinen Yard. Doç. Dr. Mithat Günaydın, sözlerini şöyle sürdürdü; “Doktor devlet memuru gibi. 657’ye tabiyiz. Ama biz cumartesi ve pazar günleri de ameliyata girebiliyoruz. Gecenin 3’ünde hangimiz telefonu çaldığında korku ile uyanmıyoruz. Sabaha karşı kalkıp acil vakalara veya ameliyatlara gidebiliyoruz. Bunun ise hiçbir karşılığı yok. Doktorlar yaptığı ameliyatın performansının karşılığı olarak 100 TL alıyor. Bu parayı verelim gitmeyelim o zaman.”

 

CHA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler