YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sağlık Bakanlığı'ndan sezaryenli doğuma önlem!
Sağlık Bakanlığı'ndan sezaryenli doğuma önlem!
29 Ağustos 2016 16:57
Sağlık Bakanı Recep Akdağ,Türkiye'de üreme sağlığı ve sezaryenle doğum oranlarının düşürülmesi için yapılacaklara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Akdağ, sezaryen doğumla ilgili yeni uygulamaların yolda olduğunu söyledi.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, sezaryen doğumla ilgili yeni uygulamaların yolda olduğunu söyledi. Sezaryenin, Türkiye'de bir çılgınlık halini aldığını söyleyen Bakan Akdağ, 'Özel hastanelerde yüzde 75'ler civarında sezaryen oranları var. Bu hususta yeni bir eylem planımız var' diye konuştu. Akdağ, eylem planıyla gereksiz sezaryenlerin engelleneceğini ifade etti.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, yaptığı açıklamada, Türkiye'de üreme sağlığı ve sezaryenle doğum oranlarının düşürülmesi için yapılacaklara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Sağlık Bakanlığı'nın doğurganlık yaşındaki kadın, sağlıklı hamilelik, doğum ve bebek konularına odaklanması gerektiğini ifade eden Akdağ, doğum karşıtı bir politikanın ürünü olan "doğum kontrolü" kavramının geçmişte kaldığını, Türkiye'de de devletin yıllarca doğum karşıtı politika izlediğini belirtti.

Doğum kontrolü ve nüfus planlaması kavramlarının tarihin çöplüğüne atıldığını aktaran Akdağ, bir ailenin ne kadar çocuk yapacağına kendisinin karar vermesi gerektiğini, bunun sağlıklı biçimde gerçekleşmesi için de devletin ona yol göstereceğini bildirdi. AK Parti hükümetlerinin, ortalamaya kıyasla daha çok çocuk yapılmasını teşvik ettiğini hatırlatan Akdağ, "Bizde de ortalama doğum sayısı 2,1'lerde. Bu daha alta inerse, biz de batılı ülkelerin yaşadığı sıkıntıları yaşarız." dedi.

Geçmişin yanlışlarını devam ettirmenin bir anlamının olmadığını vurgulayan Akdağ, "Sezaryen Türkiye'de bir çılgınlık halini almış durumda. Özel hastanelerde yüzde 70'in üzerinde, yüzde 75'ler civarında sezaryen oranları var. Bu hususta yeni bir eylem planımız var." diye konuştu. Bu konuda özel hastanelerin sektör temsilcileriyle bir araya geldiğini anlatan Akdağ, gereksiz yere sezaryen yapılmasının hem bilimsel hem hukuki açıdan yanlış olduğunu söyledi.

Gereksiz sezaryen engellenmeli

Sezaryenin ihtiyaç halinde anne ve bebeğin hayat kurtardığını ancak gereksiz durumlardaki olumsuzluklarının da bilindiğini ifade eden Akdağ, annelerin normal doğumdan sonra birkaç saat içinde ayağa kalktığını ama sezaryende birkaç gün yatağa bağlı kaldığını belirtti. Sezaryenin altında kolaycılığın yattığına dikkati çeken Akdağ, şöyle devam etti:

"Bunu kabul edilemez görüyorum. Ben buna karşı ciddi bir mücadele vermeye kararlıyım. Bir özel hastanede yüzde 70-80 sezaryen yapılıyorsa, muhtemelen orada bu işi yapan hekim arkadaşım ya da arkadaşlarım normal doğum yaptırmayı yeterli bilmiyorlardır. Dolayısıyla onları eğitime almaya varıncaya kadar, kararlı tedbirler uygulayacağız. Bunu açıkça herkesin bilmesini arzu ediyorum. Bu meselenin ısrarla takipçisi olmaya bizzat ben devam edeceğim."

Oranın birden bire düşmesinin mümkün olmadığını anlatan Akdağ, gereksiz birinci sezaryenleri engellemek gerektiğini kaydetti. Sağlık Bakanlığı'nın normal doğumu teşvik ettiğine işaret eden Akdağ, "Bu çalışmalar yeterli mi? Değil. Onun için yeni bir eylem planı hazırladık ve onu uygulayacağız." dedi.

 // Ömer
bir kişiyi fetocu diye listeye bekleyeceksin komisyondaki Allah korkusu taşıyan birinin itirazı sonrası aranan bakanın,ben kefilim fetocu değil.dedikten sonra ismi listeden çıkarılan bir kişi için ne demeli? Ismarlama ve ispiyonlama ile bu günah işleniyor?...
29 Ağustos 2016 18:23
 // Ömer
bu konuda akşa güneş batmada ve sabahın 7 -8 ine kadar sorumsuzca açık bakılan bulvar, sokak aydınlatması ile hırsızın kaçak elektrik bedelini vatandaşa yasa ile faturakandırdığınız bir yasada çıkarın. Yahu 4.ay oldu doğum parası veremediğiniz gariban vatandaş dururken. Sosyal yardımlaşma kurumlarındaki adaletsizlik ve milliyetine göre yapılanları bir kontrol edin....
29 Ağustos 2016 18:18
SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler