YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sağlık Bakanlığı'ndan açıklama
Sağlık Bakanlığı'ndan açıklama
30 Haziran 2013 13:09
Sağlık Bakanlığı, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından Dextran adlı maddenin temin edilerek hastaneye teslim edildiği belirten bir açıklama yaptı.

Sağlık Bakanlığı’nca, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından Dextran adlı maddenin temin edilerek hastaneye teslim edildiği belirtilerek, adı geçen madde için ihale yapılmadığı ve maddenin eczanelerde her zaman bulunabildiğine vurgu yapıldı.

Sağlık Bakanlığı tarafından, bugün medyada çıkan, “aylarca yanlış ilacı beklediler” başlıklı habere ilişkin basın açıklaması yapıldı. Açıklamada, 17 Ocak 2013 tarihinde İzmir Dokuz Eylül Tıp Fakültesi Hastanesi’nde dünyaya gelen Yusuf Turan isimli bebeğin doğumundan itibaren vücudunda su toplanması şikayeti ile tetkik ve tedavisine başlanarak ileri tetkikler için yurtdışına kan örneklerinin gönderildiği belirtildi.

Hacettepe Tıp Fakültesi Hastanesi’ne teşhis ve tedavi amacıyla giden Turan bebeğe, lenfanjektazi ve hipoalbuminemi ön teşhisi konularak, lenf kaçağının tespiti için Hacettepe Tıp Fakültesi Nükleer Tıp ABD Dextran adlı maddenin uygulanmasına gerek görüldüğü ifade edildi. Hastane tarafından hastanın yakınına ilgili maddenin ihale ile alındığı Ağustos ayında yapılacak olan ihaleyi beklemesi önerildiği haberlerine istinaden, hastanın babası Aydın Turan ve Aydın İl Sağlık Müdürü ile irtibata geçildiği ve Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından gerekli teşhis maddesinin temin edilerek hastaneye teslim edildiği bildirildi.

Haberde iddia edildiği gibi Bakanlığın anılan madde için ihale yaptığı iddialarının gerçek dışı olduğu belirtilerek, adı geçen maddenin eczanelerde her zaman bulunabildiğine dikkat çekildi. Ayrıca haberde geçen maddenin tedavi amaçlı değil Nükleer Tıp Üniteleri’nde teşhis için kullanılan bir yardımcı madde olduğu ve hastaya hekimi tarafından hastalığının tespiti için yapılan uygulamalardan bir tanesi olduğu kaydedilerek, “Bu nedenle ilacın işe yaramadığı bilgisi gerçekleri yansıtmamaktadır. Hastamız için gerekli tüm tedaviler titizlikle uygulanmakta ve Bakanlığımız ve İl Sağlık Müdürlüğümüzce hastamızın sağlık durumu yakından takip edilmektedir” denildi.

 

İHA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler