YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sağlık Bakanlığı'ndaki 4. Murat!
Sigara yasağı konusunda denetimler artırıldı.
Sağlık Bakanlığı'ndaki 4. Murat!
28 Ocak 2010 / 08:31 Güncelleme: 28 Ocak 2010 / 08:39

Sigara yasağıyla ilgili taviz verilmeyeceğini açıklayan Sağlık Bakanlığı, ilginç denetim yöntemiyle işyeri sahiplerini şaşkına çevirdi. Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Seracettin Çom, tebdili kıyafetle Ankara sokaklarında sigara denetimi yaptı. Kafe, lokanta, pastane gibi mekanları gezen Çom, yasağa ne oranda uyulup uyulmadığını kontrol etti. Kafe tarzı yerlerde sigara yasağına uyulduğunu belirten Çom, kıraathane gibi oyun oynanan yerlerde ise sigara yasağının ihlal edildiğini söyledi.

TAVLA OYNADI

Çalışanların kendisini fark etmemesi için değişik yöntemler kullanan Çom, girdiği işyerlerinin bazısında çay içti, bazı işyerlerinde ise tavla oynadı. Çalışanlarla sohbet eden Çom, bir taraftan da masalarda küllük olup olmadığına baktı. Çom, hususi otomobiliyle gittiği denetimlerin birinde masaya oturur oturmaz sipariş almak isteyen çalışana, "Burada sigara içebilir miyim" sorusunu yöneltti. Çom, kadın çalışanın kendisine dışarıya çıkabileceğini söylemesiyle rahatladı. Ardından, başka bir eğlence mekanına giren Çom, sigara içilip içilmediğini çalışanlara sorup masaları dolaştı. Çom, girdiği bir kahvehanede ise tavla oynadı. Tavla sırasında etrafı gözleyen Çom, sigara içilip içilmediğini kontrol etti. Başka bir kahvehane de ise elinde tesbihiyle "Sigara içebiliyoruz değil mi? Serbest mi sigara" sorusuna "Tabi ağabey" cevabını aldı. Ardından çay servisi yapan garsona "Herkes yasak diyor. İçersen ceza yersin diyor" sözleriyle takılan Çom, "Siz bize ceza mı keseceksiniz" cevabı aldı. Buna karşı Çom, "Bizde ceza kesecek tip var mı? Sana daha önce ceza kestiler mi" dedi. Garson, Çom'a "Olur mu olur ağabey" dedi.

TEK TEK NOT ALDI

Başka bir kahvehanede, oyun oynanan masalarda sigara içildiğini gören Seracettin Çom, masaya kısa süre oturup ayrıldı. Sigara yasağının uyulmadığı yerleri tespit eden Çom, yasağın delindiği yerlerin adreslerini tek tek not aldı.

Bugün

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler