YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sağlık Bakanlığı'nda MERS ve sarı toz açıklaması
Sağlık Bakanlığı müsteşarı Eyüp Gümüş, Türkiye'de 1 vatandaşın MERS virüsünden hayatını kaybettiğini açıkladı.
Sağlık Bakanlığı'nda MERS ve sarı toz açıklaması
28 Ekim 2014 / 10:23 Güncelleme: 28 Ekim 2014 / 12:07

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş, Ebola ve Mers CoV ile bazı konsolosluklara zarf içinde gönderilen sarı toz madde ve ebola konularında Bakanlık binasında bilgilendirme toplantısı yaparak gazetecilerin sorularını yanıtladı. Sarı toza ilişkin yapılan araştırma sonuçlarına göre, tozun tebeşir tozuna benzer bir madde olduğunu belirten Gümüş, "Yapılan çalışmalarda tebeşir tozu olduğu bize rapor edilmiştir. Tebeşir tozuna benzer bir maddedir. Herhangi bir risk yoktur" dedi.

Türkiye'deki hiçbir olguya Ebola tanısı konulmadığını belirten Gümüş, "Ülkemizde şu ana kadar 28 olgu ebola virüs şüphesi ile takibe alınmıştır. 28 olgunun 12 tanesi, sıtma olarak değerlendirilmiştir. Hiçbir olguya Türkiye sınırlarımızda Ebola tanısı konulmamıştır. Dünyada şu ana kadar 10 bin 141 Ebola tanısı konan hasta vardır. Bunların 4 bin 900'ü kaybedilmiştir. Şu anda Ebola ile ilgili 36 ilde 45 referans hastahane oluşturulmuştur. Bu konu ile ilgili bilgilendirilip eğitilmişlerdir. Risk devam ederse, Havaalanlarında termal kameralarımız var. Gerekirse onlar da devreye girer" dedi.

Ebola hastalığının nasıl yayıldığını anlatan Gümüş, "Ebola, hastalığı dünyayı meşgul eden yeni bir hastalık trendi. Dünyaya yayılıyor. İyi bir tedbir imkânları ile engellenebilen bir durum. Bütün enfeksiyon hastalıklarında olduğu gibi iyi bir engelleme tedbirleri aldığımız zaman bu hastalığın yayılması durdurulabilir. Vahşi hayvanlardan insanlara bulaşması söz konusu.

Afrika'da Şempanze, Goril gibi yırtıcı yarasalar gibi hayvanlardan insanlara bulaşabilen bir hastalıktır. Su, gıda ve hava yolu ile bulaş yoktur. Tamamen deri, kan teması ile bulaşabilen bir hastalık. Sadece bu bulaş olan kişilerin kontrolü ile hastalık kontrol edilir. Aksi takdirde ben o havayı soludum da hasta oldum diye bir durum söz konusu değildir. Ebola'nın kuluçka süresi 15 gündür. 3 haftalık periyotta hasta oluyor kişiler. Bu anlamda 3 hafta izlenmeli hastalar" açıklamasında bulundu.

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler