YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sağlık Bakanlığı personel alacak mı? Ne zaman? 2016
Sağlık Bakanlığı personel alacak mı? Ne zaman? 2016
25 Ağustos 2016 10:30
Sağlık Bakanlığı'na 2016 yılında çok sayıda sağlık personeli alınacak. 2016 Sağlık Bakanlığı sözleşmeli personel alımına ilişkin ayrıntılar merak ediliyor. 2016'da Sağlık Bakanlığı'na ne kadar personel ne zaman alınacak? Kaç kişinin alınacağı açıklandı.

Sağlık Bakanlığı ne zaman kaç personel alacak? Sağlık sektöründe devlet güvencesi altında olmak isteyenler için müjde Sağlık Bakanından geldi. Sağlık bakanlığında FETÖ operasyonu nedeniyle çok sayıda memur açığa alındı ve görevden uzaklaştırıldı. Sağlık Bakanlığı'nın her sene personele ihtiyacı oluyor. 2016'da rutin yapılması planlanan sağlık personeli alımının sayısı bu yıl daha da artacak. 2016'da çok sayıda sağlık bakanlığı'nın sağlık personeli alacağı öğrenildi. Sağlık bakanlığı ne zaman ne kadar personel alacak? 2016

Sağlık Bakanı Recep Akdağ 2016 yılının sonunca kadar 20  bin sözleşmeli perdonel alınacağını belirtti. Akdağ: "(Sözleşmeli sağlık personeli alımı) Eylül ayına yetiştiremeyebiliriz ama bu sene sonuna kadar 20 bine yakın sağlık personelini inşallah göreve başlatacağız." dedi.

İLK ETAPTA 12 BİN PERSONEL ALINIYOR

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, 12 bin personel alımı yapılacağını açıkladı. Alımlara yönelik başvuru süreci 18 Ağustos itibari ile başladı. Başvurular 31 Ağustos 2016 Çarşamba günü saat 18.00'a kadar devam edecek.  Başvurular, Sağlık Bakanlığı'nın Yönetim Hizmetleri resmi internet sitesinde bulunan Personel Bilgi Sistemi ile yapılacaktır. Adaylar, en fazla on farklı pozisyon ve departman için başvuru yapabilecek.

2016 Sosyal Güvenlik Kurumu Sözleşmeli Personel Alımı

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) yeni bir ilan yayımlayarak sözleşmeli personel alımında bulunacağını bildirdi. Memur personel alımında bulunacağını duyuran Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), var olan personel açığını kapatacak. Uzun aradan sonra personel alımı yapan ve kişi sayısını artıran SGK, gerekli şartları adaylara belirtmiştir. Şartları yerine getiren her aday alımlara katılabilecektir ve başvurular internet üzerinden online olarak yapılacaktır.

BAŞVURU İÇİN GEREKEN ŞARTLAR

Belirlenen şartlar arasında 657 sayılı kanunda bulunan 48 inci maddede bulunan genel şartlara uygun bulunmak yer alıyor. Başvuran kişilerin SGK’dan yaşlılık veya emeklilik aylığı almıyor olması, 2014 yılında girilen Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS3 puan türünden en az 60 puan almış olmak ve görevini aksatacak kalıcı ve sürekli vir sağlık sorununa sahip olmamak aranan ilk şartlardan oluyor.

Faaliyet izninin kaldırılmasını gerektiren durumlar tespit edilen vakıf yüksek öğretim kurumları ile kurucu vakıflarına kayyum atanan vakıf yükseköğretim kurumlarının faaliyet izni, Yükseköğretim Kurulunun (YÖK) teklifi ve Bakanlar Kurulunun kararı ile kaldırılacak.
TBMM Genel Kurulu'nda, torba kanun tasarısı kabul edildi.

Sağlık Bakanlığınca Kamu Özel İşbirliği Modeli ile Tesis Yaptırılması, Yenilenmesi ve Hizmet Alınması ile Bazı Kanun ve KHK'larda Değişiklik Yapan Kanun çerçevesinde, idare, yüklenicinin sözleşme kapsamına giren faaliyetlerini bütün aşamalarda denetleyebileceği gibi denetletebilecek.

Tasarıyla Eleman Temininde Güçlük Çekilen Yerlerde Sözleşmeli Sağlık Personeli Çalıştırılması ile Bazı KHK'larda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun hükümlerine göre çalışan sözleşmeli personelden kadroya geçenler sebebiyle iptal edilmiş sayılan 10 bin 827 pozisyonun yeniden kullanımına ve bu suretle eleman temininde güçlük çekilen yerlerde toplam 22 bine kadar personelin istihdamına imkan getiriliyor.

Hangi Pozisyonlara Personel Alımı Olacak?

Sağlık Bakanlığı, sözleşmeli personel alımında sağlık alanındaki tüm pozisyonlara personel alınacağını bildirdi. Fakat hangi pozisyon için kaç kişi alınacağı hakkında henüz bir açıklama yapılmadı. Binlerce aday Sağlık Bakanlığından gelecek açıklamaları bekliyor.  

Sağlık Bakanlığı KPSS Şartı Olmadan Personel Alımına Başladı! T.C. Sağlık Bakanlığı’nın resmi internet sitesinde yayınlanan ilana göre İstatistik birimine personel alımı yapılacaktır. İşte alımın detayları...

Sağlık Bakanlığı Merkez ve Taşra Teşkilatlarında görev yapan ekip çalışmasına uyumlu,matematiksel düşünme yeteneğine sahip personellerden Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü İstatistik, Analiz ve Bilgi Sistemleri Daire Başkanlığı bünyesinde oluşturulacak olan “Sağlık İstatistik Birimi” nde çalıştırılmak üzere aşağıdaki şartları sağlayan personelden görevlendirme yapılacaktır.

Sağlık İstatistik Birimine alınacak personellerde;

-En az yüksek okul mezunu,
-İleri derecede MC Office programlarını kullanabilen,
-SQL Diline hakim olan,
-İngilizce bilen,
-İstatistik bilgisine sahip,
-Analiz ve yorumlama şartları aranmaktadır.

Başvuru

T.C. Sağlık Bakanlığı Sağlık İstatistik Birimi Personel alımı ilanına başvuruda bulunacak adaylar 1 Temmuz 2016 tarihine kadar CV’lerini shgm.istatistik@saglik.gov.tr adresine ulaştırmaları gerekmektedir

 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4 üncü maddesinin (B) fıkrası hükmü uyarınca kamu idare, kurum ve kuruluşlarında mali yılla sınırlı olarak sözleşme ile çalıştırılan ve işçi sayılmayan kamu hizmeti yürütecek personel alınmasına devam edilecek. 4/B'li olarak atanan memurlar kadroya geçirilerek atanması sağlanmaktadır.

 Sağlık Bakanlığı'nda 4924 ve 4/B Sözleşmeli pozisyonda çalışanların kadroya geçirilmesinin ardından boşalan Sözleşmeli kadroların açık olarak bulunması bu yıl içinde bu kadrolara alım yapılacak mı sorularını akla getirdi. Kadroya geçen personellerden dolayı açık kalan sözleşmeli personellerin yerine atalamarın yapılası gündemde! Yıl içinde atama yapılması planlanan 11 bin Sözleşmeli kadroya ne zaman atamaların yapılacağı Kurumlarda yürütülen FETÖ operasyonlarının bitmesi ve kurumlardan personel talebinin alınmasının ardından açıklanacağı beklenmektedir. Türkiye Büyük Millet Meclisine sevk edilen yasa tasarısının geçmesinin ardından alımların yapılacağı belirtiliyor. Ancak her ne olursa olsun, hakkıyla bir yerlere gelme hırsı ile yürümye devam edenler mutlaka hedeflerine ulaşacaklardır. Sağlık Personeli alımları hızla devam etmektedir, yeni açılan sağlık tesisleri ile çoğalan personel açığı giderilecek ve kurumlarda personel açığı kalmayacaktır.  

KPSS SAĞLIK PERSONELİ ALIMI

15 Temmuz darbe girişimin ardından alınan OHAL kararı kapsamında FETÖ/PDY’na yönelik operasyonlar devam ediyor. Devlet Hastaneleri ve diğer kurumlarda, FETÖ’ye ait sağlık kurumlarına el konulmasının ardından meydana gelen personel eksikliğinin hızlı bir şekilde giderilmesi için Sağlık kurumlarına özellikle veri hazırlama elemanı, güvenlik görevlisi ve klinik destek elemanı alımı için düğmeye basılacaktır.  OHAL kararının ardından yayınlanan Kanun Hükmünde Kararname ile kamu kurum ve kuruluşlarında FETÖ/PDY ile bağlantılı personellerin görevden uzaklaştırılmasından sonra kurumlarda açılan boş pozisyonlara personel ataması yapılacaktır. Bu kapsamda boş pozisyonlar açıklanacak ve alımlar başlayacaktır. Tahmini olarak Sağlık Bakanlığına 10 binin üzerinden personel alımının yapılacağı tahmin edilmektedir.

PERSONEL ALIMI YAPILACAK İLLER

Adana, Ankara, Yozgat, Elazığ, Konya, Gaziantep, İstanbul, Manisa, Isparta, İzmir, Bursa, Kayseri ve Mersin illerinde alımlar yapılacak. Yapımı devam eden 27 bin yatak kapasiteli 16 şehir hastanesi alım yapılacak ilk yerler arasında. Bu Sağlık Kurumlarında öncelikle Klinik destek personeli, Güvenlik görevlisi ve temizlik hizmetlerinde çalıştırılacak personele ihtiyaç duyulacağı belirtilmektedir. ALIMLAR NASIL YAPILACAK Personel alımlarının hızlı bir şekilde yapılacağı ve alımların Genel Sekreterlikler tarafından gerçekleştirileceği gelen bilgiler arasında, ancak bu bilgi henüz teyit edilmedi. Gelişmeler için Gazeterumeli haber sitemizi ya da Facebook sayfamızı takip edebilirsiniz. Alımlar başladığında yapılacak işlemler ve başvuru yerleri Facebook sayfamızdan duyurulacaktır.

 // Sema atici
Anestezi teknisyeni yada teknikeri alimi yapilacskmi...
25 Ağustos 2016 23:13
SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler