YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sağlık Bakanlığı o iddiaları yalanladı
Sağlık Bakanlığı o iddiaları yalanladı
20 Nisan 2013 13:52
Sağlık Bakanlığı, iyileşebilir özelliği olan, meme, testis ve lenfoma kanserli hastaların bulunamayan ilaçlar yüzünden öldüğü iddialarını yalanladı.

Bakanlık, habere konu olan ilacın Yurtdışı İlaç Listesi’nde bulunduğu ve doğrudan Türk Eczacılar Birliği’nden (TEB) tedarik edilebildiğini söyledi.

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, medyada Türk Tıbbi Onkoloji Derneği’ne atfen, “iyileşebilir özelliği olan, meme, testis ve lenfoma kanserlilerin, bulunamayan ilaçlar yüzünden öldüğü, ilaç olmadığı için hekimlerin çaresiz kaldığı” şeklinde iddialar olduğunu ve bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını bildirdi. Türkiye’de ruhsatlı olmayan veya ruhsatlı olup temininde güçlük çekilen ilaçların yurt dışından, “Bilimsel Danışma Komisyonu”nun uygun görüşü ve Sağlık Bakanlığı’nın onayı ile TEB tarafından ithal edilebildiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumumuzun web sitesinde ‘Yurtdışı İlaç Listesi’ yayınlanmaktadır. Bu listedeki ilaçlar için, tanımlanan endikasyonlarda bakanlığımızın ek onayı olmaksızın başvurular doğrudan TEB’e yapılabilmektedir.

Habere konu olan Dakarbazin etkin maddeli Deticene isimli ilaç Yurtdışı İlaç Listesi’nde bulunmakta olup, doğrudan TEB’den tedarik edilebilmektedir.

Daha önce TEB tarafından getirtilen Bleomicin etkin maddeli ilacın ise bakanlığımızın yoğun çabaları sonucunda ülkemizde üretimine başlanmıştır. Halihazırda Blemisin ilacına tüm eczanelerden ulaşmak mümkündür.”

 

İHA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler