YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sağlık Bakanlığı: Mantar zehirlenmelerine dikkat!
Sağlık Bakanlığı: Mantar zehirlenmelerine dikkat!
06 Kasım 2015 19:57
Mantar zehirlenmesi nedeniyle son günlerde ölü sayısının artması Sağlık Bakanlığı'nı harekete geçirdi. Sağlık Bakanlığı, vatandaşları mantar seçiminde bilinçlendiren bir açıklama yaptı. Bakanlık, 'güvenilirlik' unsuruna dikkat çekti.

Sağlık Bakanlığı, çeşitli bölgelerde yedikleri yabani mantardan zehirlenen 2 kişinin hayatını kaybettiğini, 30'dan fazla kişinin de takip altında bulunduğunu bildirdi. Bakanlıktan mantar zehirlenmelerine ilişkin yapılan açıklamada, zehirlenmelerin genellikle İstanbul, Zonguldak, Antalya gibi ormanlık alanları yoğun ve yabani mantar tüketimi çok olan illerde gerçekleştiği belirtildi.

Türkiye'nin ekolojik koşulları nedeniyle mantar florası yönünden zengin olduğu ifade edilen açıklamada, doğada birbirine çok benzeyen zehirli-zehirsiz mantarları bir arada görmenin mümkün olduğu kaydedildi. Açıklamada, çeşitli bölgelerde yedikleri yabani mantardan zehirlenen 2 kişinin hayatını kaybettiği, 30'dan fazla kişinin de takip altında bulunduğunu bildirildi. Doğada yetişen yabani mantarlardan kaynaklı zehirlenmelere, besindeki zehirli toksinlerin neden olduğuna dikkati çekilen açıklamada, toksinlerin kimyasal yapısına ve miktarına göre zehirlenmenin şiddetinin de değiştiği vurgulandı.

Açıklamada, vatandaşlardan mantar tüketiminde şu hususlara dikkat etmeleri istendi:

"Vatandaşlarımız mantarı güvenilir yerlerden satın almalı, doğada kendi halinde yetişen yabani mantarlar tüketilmemelidir. Mantarları pişirmek, kaynatmak, kurutmak, turşu haline getirmek zehirlenmeyi önlemez. Yabani mantar tüketen kişide sersemlik, uykuya meyil, tansiyon düşüklüğü, bulanık görme, yüz-boyunda kızarma, nabızda artış, ağızda metal tadı, bulantı, kusma ve terleme görüldüğünde vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Zehirlenmeler konusunda bilgi almak isteyen vatandaşlarımız 114 numaralı Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Ulusal Zehir Danışma Merkezini arayabilir."

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler