YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sağlık Bakanı'ndan kök hücre müjdesi
Sağlık Bakanı'ndan kök hücre müjdesi
12 Kasım 2013 11:54
Özel bir hastanenin açılışına katılmak üzere Tekirdağ’a gelen Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, kök hücre müjdesi verdi.

Bundan sonra Kızılay’a kan veren herkese ‘Kemik iliği vericisi olmak ister misiniz?’ sorusunu soracaklarını ifade eden Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, yıl sonuna kadar Türk Kök hücre ihalesi yapılacağının müjdesini verdi.Özel bir hastanenin açılışına katılmak üzere Tekirdağ’a gelen Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, ilik nakli ile ilgili İHA’ya değerlendirmede bulundu.

Yıl sonuna kadar Türk Kök hücre ihalesi yapılacağının bilgisini veren Müezzinoğlu, “Geçtiğimiz hafta organ bağış, lösemili haftasıydı. Türk Kızılay’ı ile ilik bulma çalışması yapıyoruz. Türk Kızılayı'na kan verenlere ‘kemik iliği vericisi olmak ister misiniz?’ sorusu uygulamasını bundan sonra başlatıyoruz. Kemik iliği konusunda bir süreci başlattık. Türk Kızılayı artık kan bağısında bulunan herkese bu soruyu soracak. Türk kök projesi ihale sürecini başlattık. Yıl sonu, yılbaşı itibariyle ihaleler tamamlanacak. Mart, Nisan ayı gibi Türkiye’de Türk kök projesi oturmuş olacak. Gerek kemik iliği bekleyen vatandaşlarımız adına gerekse organ bağışı bekleyen vatandaşlarımız adına önümüzdeki dönem çok daha arzu ettiğimiz noktada olacak” dedi.

"Melis'e uygun zamanda nakil yapılacak"

Uygun ilik bulunan İzmirli 7 yaşındaki Melis Akbaş’a nakil yapılacağı bilgisini veren Müezzinoğlu, “Melis kızımız vesilesiyle organ bekleyen vatandaşlarımıza toplumsal duyarlılığımız gerekiyor. Ege Tıp Fakültesi’ndeki hocalarımız Melis’in nakle uygun olduğu zamanlamayı belirleyecek. Nakil olacak. Ona şifa dilerken tüm nakil bekleyen çocuklarımıza da bu şansın doğmasını temenni ediyorum” dedi.Adana Valisi Avni Coş’un 10 Kasım törenlerinde sarf ettiği sözlerin sorulması üzerine Müezzinoğlu, “Valileri değerlendirmek Sağlık Bakanı’nın işi değil. Valileri değerlendirmek İçişleri Bakanı ve Başbakan'ın işidir. Her konuda konuşulmaz. O kamuoyunun takdiridir” dedi.Müezzinoğlu daha sonra Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile birlikte Ergene Nehri’nin temizlenmesi projesi tanıtım toplantısına katıldı.

 

İHA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler