YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sağlığınız için dondurma tüketin
Sağlığınız için dondurma tüketin
28 Mayıs 2014 08:03
Yaz aylarının vazgeçilmezi dondurma, aynı zamanda sağlığınız için de önemli görevler üstleniyor.

Yaz aylarının vazgeçilmezlerinden olan dondurma, kemiklerin başlıca yapıtaşlarından olan kalsiyum ve fosfor yönünden oldukça zengin.

Dondurmanın günde 100 gramdan fazla tüketilmesi ise kilo sorununa neden olabiliyor.

Erciyes Üniversitesi Atatürk Sağlık Yüksekokulu Beslenme ve Diyetetik Bölümü Başkanı Doç. Dr. Neriman İnanç, kemikler için vazgeçilmez olan kalsiyum ve fosforun en iyi kaynağının süt ve süt ürünleri olduğunu belirtti.

İnanç, 100 gram sütteki kalsiyum ve fosfor miktarının, yapılışındaki yoğunlaşmadan dolayı dondurmada daha fazla bulunduğunu açıkladı:

''100 gram dondurmada 135 mg kalsiyum bulunmaktayken sütte bu miktar 115 mg'dır. Yine 100 gram dondurmada 115 mg fosfor bulunmaktayken sütte bu miktar 92 mg'dır.

Dünya Sağlık Örgütü 1-10 yaş için 800 mg, 11-24 yaş için 1200 mg, sonrasında 800 mg/gün kalsiyum alınmasını önermektedir. Yani ergen dönem ile menopoz döneminde daha çok ihtiyaç duyulmaktadır.

Bu nedenle bu yaş aralığındakiler daha çok dondurma tüketmelidir. Dondurma ayrıca, B grubu vitaminleri ile A vitamini bakımından da zengin bir kaynaktır.''

Doç. Dr. İnanç, 100 gram dondurmanın vücuda 190-200 kalori sağlayacağının unutulmaması gerektiğine de dikkat çekti.

İnanç, ''günde 100 gramdan daha fazla dondurma tüketilmesi şişmanlığa neden olabilir. Özellikle anne ve babaların çocukların dondurma tüketimini kontrol altında tutması, sağlıkları açısınmda yararlı olur'' dedi.

Gida uzmanlari, özellikle kisin hemen hiç tüketilmeyen dondurmanin yaz-kis tüketilmesini tavsiye ediyorlar. 

Uzmanlara göre, dondurma kemikleri güçlendiriyor. Bunun yaninda enerji verdigi, stresi ve yorgunlugu da azalttigi bildirildi...

Gida uzmanlari, özellikle kisin hemen hiç tüketilmeyen dondurmanin yaz-kis tüketilmesini tavsiye ediyorlar. Uzmanlar dondurmanin faydalarini söyle siraladi:

Strese karsi dondurma yiyin

Uzmanlara göre, dondurma kemikleri güçlendiriyor. Bunun yaninda enerji verdigi, stresi ve yorgunlugu da azalttigi bildirildi. Gida uzmanlari, özellikle kisin hemen hiç tüketilmeyen dondurmanin yaz-kis tüketilmesini tavsiye ediyorlar. Uzmanlar dondurmanin faydalarini söyle siraladi: 

- Dondurma bol miktarda karbonhidrat ihtiva ediyor. Dondurma yiyerek gücünüze daha çabuk enerji alabilirsiniz.
 
- Buzlu içecekler midenizi biraz rahatlatiyor. Buz gibi bir dondurma ise fazla yenildiginde daha iyi etki ediyor.
 
- Ter olusumunu engelleyen ve soguk içeceklerden daha iyi gelen dondurma yorgun erkekleri tekrar dinçlestiriyor.
 
- Sütlü dondurmalarda bulunan bir diger önemli madde de 'Tryptophan...' Proteinlerin yapi tasi olan önemli bir aminoasit olarak Tryptophan, insana mutluluk verici bir hormon oldugundan, insani rahatlatiyor. Uzmanlar fazla stresli olanlara hiç çekinmeden dondurma yemelerini tavsiye ediyor.
 
- Kemiklerin ana maddesi olan kalsiyum her 100 mililitre dondurmada 125 miligram kadar bulunuyor. Bu da kemiklerin güçlenmesini sagliyor. 
 

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler