YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sağlığa büyük zarar veriyor
Sağlığa büyük zarar veriyor
23 Eylül 2010 18:33
Egzoz gazının insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkisine dikkat çeken Prof. Dr. Temel, egzozdan çıkan dumanın gazlar kanın oksijen taşıma yeteneğini azaltığını söyledi.

Dicle Üniversitesi (D.Ü) Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü ve Çevre Bilincini Geliştirme Derneği Başkanı Prof. Dr. Hamdi Temel, egzozdan çıkan siyah dumanın bileşiğindeki gazların kanın oksijen taşıma yeteneğini azaltarak doku, kemik ve sinir sistemine zarar verdiğini belirtti.

Prof. Dr. Temel, yaptığı yazılı açıklamada, araçların çalıştırılmasıyla birlikte karbonmonoksit, azotoksit ve hidrokarbon gazlarının havaya karıştığına dikkati çekti. Karbonmonoksit gazının yüzde 80 oranında havada asılı kaldığını kaydeden Prof. Dr. Temel, şunları ifade etti:

''Özellikle okulların açıldığı bugünlerde trafik oldukça yoğun. Otomobil, kamyon ve diğer araçların egzozlarından yayılan gazlar sağlığımızı özellikle çocuklarımızı olumsuz etkiliyor. Çocuklarımızı bu konuda uyarmamız ve bilgilendirmemiz gerekmektedir. Egzozdan çıkan siyah dumanın bileşiğindeki gazlar, kanın oksijen taşıma yeteneğini azaltarak, doku, kemik ve sinir sistemine zarar vermektedir.

İngiltere'de yapılan bir araştırmaya göre, çocuklarda görülen kansere büyük ölçüde egzozlardan yayılan gazlar neden oluyor. İngiliz Journal of Epidemiology and Community Health Dergisi'nde yayımlanan araştırmada, özellikle dizel motorlu araçların yaydığı karbonmonoksit gazının çocuklarda görülen kanserin başlıca nedenlerinden biri olduğu ifade ediliyor. Egzoz gazlarının yanı sıra sigara, hava kirliliği, fabrika dumanları ve endüstriyel buharlar da insan cildini olumsuz yönde etkiliyor.''


-CİLT YAŞLANMASI-


Prof. Dr. Hamdi Temel, araştırmaların, yaşlanmaya bağlı cilt sorunlarının yüzde 90'ının çevresel zararlardan meydana geldiğini ortaya koyduğuna da işaret ederek, açıklamasında, şu bilgileri verdi:

'Yaşlanmaya bağlı cilt sorunlarında genetik faktörler ve diğer içsel etkenler de önemli. Ancak bunların etkileri yüzde 20'yi geçmiyor. Eğer etkin bir 'yaşlanma yavaşlatıcı program' uygulamak istiyorsanız çevresel yaşlanmayı önlemeyi öğrenmelisiniz. 'Çevresel faktörlerin oluşturduğu cilt yaşlanmasını nasıl önleyeceğiz?' sorusu yanıtlanması gereken en önemli problemdir. Güneşten korunarak, sigara içmeyerek, trafiğin yoğun olduğu yerlerde durmayarak ve vücudunuzun antioksidan kapasitesini yükselterek önlem almaya başlayabilirsiniz. Ayrıca, kirli havalarda dışarıda dolaşmamak, trafiğin yoğun olduğu yerlerden meyve ve sebze almamak, alındığı taktirde kabuklarını soymak, cildimizi her gün temizlemek ve nemlendirmek gerekmektedir.'' AA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler