YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Safrasından 520 adet taş çıktı
Safrasından 520 adet taş çıktı
21 Aralık 2010 11:26
Konya'da bir kadının karın ağrısı şikayetiyle gittiği hastanede safra kesesinde taş olduğu belirlendi. Ameliyata alınan kadının safrasından tam 520 adet taş çakarıldı.

Konya'nın Beyşehir ilçesinde, bir kadının safra kesesinden ameliyat sonrası irili ufaklı 520 adet taş çıkarıldı.

Alınan bilgiye göre, Beyşehir ilçe merkezinde yaşayan evli ve iki çocuk annesi Fadime Şengül (51), karın ağrısı şikayetiyle Beyşehir Devlet Hastanesine başvurdu.

Hastanede muayene edilen Şengül'ün safra kesesinde iltihap ve taş olduğu ultrasonla belirlendi. Şengül'ün safra kesesi yarım saat süren operasyonla alındı.

Genel Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Hilmi Güngör, kapalı yöntemle yapılan ameliyatla hastanın safra kesesini aldıklarını söyledi.

Güngör, ''Ameliyat sonrası hastamızın safra kesesinden çıkan taşları inceleyip saydığımızda 520 adet taş olduğunu gördük. Adet olarak daha az ve daha büyük taşlar olmasını beklerdik. Bu çok nadir görülen bir durum. Bugüne kadar 520 adetini bir arada daha önce hiç görmedim. Hastamız şu anda sağlığına yeniden kavuştu'' dedi.

Fadime Şengül de 6 yıldır karın ağrısı şikayeti bulunduğunu, ancak bugüne kadar ailesinin tüm ısrarlarına rağmen doktora gitmediğini belirtti. Hafif de olsa üşüttüğünde karın ve mide ağrısı başladığını anlatan Şengül, ''Ağrı daha sonra sırtıma vururdu. Ağrılara dayanamayınca doktora başvurduk. Böyle bir şeyle karşılaşacağımı düşünmüyordum. Bu kadar çok taş beni de hayli şaşırttı'' diye konuştu.
AA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler