YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Saç nakli kişiye uygun metodla yapılmalı"
"Saç nakli kişiye uygun metodla yapılmalı"
24 Haziran 2013 15:37
Este Sense Saç Nakil ve Estetik Cerrahi Kliniği Genel Koordinatörü Türkan Sezer, “Saç dökülmesi hormon dengesizliği, troid hastalığı, demir eksikliği, dengesiz beslenme, stres, genetik problemlere bağlı olabilir. Bu nedenle kişiye uygun tedavi metodu seçi

Saçların çeşitli sebeplerden dolayı döküldüğünü belirten Este Sense Saç Nakil ve Estetik Cerrahi Kliniği Genel Koordinatörü Türkan Sezer, ”Saç, erkelerin en önemli aksesuarıdır. Saç dökülmesi bir hastalık değil, saçın kendi kendisini yenilemesidir.

Erkeklerde günlük 50 ile 80 tel arası saç dökülmesi normal olarak saptanmış. Fakat bunun üzerinde saç telinin hızla dökülmesi kellik olarak adlandırılan saçsızlığa neden olur. Saçsızlığın tek çözümü saç nakli yani saç ekimi yaptırmaktır. Saç dökülmesi yüzde70 genetik, yüzde 20 stres, yüzde 10 hormonal nedenlerden kaynaklanabilir” dedi.

3 kadından biri problem yaşıyor

Son yıllarda kadınların da erkekler gibi saç dökülmesi yaşadığını, her 3 kadının birinde hayatının belli bir bölümünde bu problemin görüldüğünü belirten Sezer, “Saç dökülmesinin nedenleri detaylı incelenmeli ve ona göre kişiye uygun tedavi metodu uygulanmalıdır.

Hormon dengesizliği, troid hastalığı, demir eksikliği, dengesiz beslenme, stres, genetik olarak bu nedenleri sıralayabiliriz. Nedene yönelik uygun tedavi kişiye sunulduğu takdirde, kadınların saçlarında 3-6 ay içinde düzelme olması beklenir. Yapılan araştırmalara göre 30 milyon kadında görülen erkek tipi saç dökülmesinin psikolojik etkisi kadınlarda erkeklere oranla daha ağır ve şiddetli bir stres olarak yaşanır” diye konuştu.

PRP, saç dökülmesini önlüyor

Saç ekiminin iki kulak arasında (ense bölgesinde) bulunan kılların özel yöntemlerle alınıp saçsız alana nakledilmesi işlemi olduğunu ifade eden Sezer, “Saç ekiminin günümüzdeki en gelişmiş yöntemi, 2007 yılından beri uygulanan Foliküler Ünite Ekstrasyonu, kısaca FUE’dir. FUE, tekniği, cerrahi bıçak kullanmaksızın donör bölgesinde bulunan saç köklerinin tek tek mikro motor özel iğneler kullanılarak çıkarılması işlemidir.

Saç nakilleri PRP (Platelet Rich Plazma) yöntemi ile de destekleniyor. PRP saç dökülmesini önleyen ve saçları kuvvetlendiren bir uygulama” şeklinde konuştu. Sezer sözlerine şöyle devam etti:

“Saç ekimi hastane yatışı gerektirmeyen cerrahi bir girişimdir. Hastanın saçları 1 numaraya tıraş edildikten sonra, operasyon gerçekleştirilir. İkinci gün hastanın kontrolleri yapılır ve üçüncü gün hasta ilk saç yıkamasını yapar.10 günden itibaren hastanın hiçbir operasyon geçirdiği belli olmaz. Sadece kişi 2 hafta kadar güneşten korunarak, deniz, hamam, sauna ve spordan uzak durmalıdır.”

 

İHA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler