YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Saç dökülmesini önleyen 7 yiyecek
Saç dökülmesini önleyen 7 yiyecek
19 Haziran 2014 23:08
Sürekli dökülen saçlarınız sizi endişelendiriyorsa beslenme düzeninizi gözden geçirmeniz gerekebilir.

Bazı besinler saçların dökülmesine karşı oldukça etkilidir.

1. Kuruyemiş

Sağlık için saçlar Omega-3 yağ asitlerine ihtiyaç duyar. Kuruyemişlerdeki Omega-3 saçları korurken çinko da dökülmesi engeller.

2. Zeytinyağı

Zeytinyağı iyi bir E vitamini kaynağıdır. E vitamini saçları koruyan ve kalınlaşmasını sağlayan bir antioksidandır. Ayrıca hücrelerin sağlıklı gelişimi için önemlidir. Cildi nemli ve yumuşak tutar. Zeytinyağı saç köklerini nemlendirirken kırılmalara karşı da etkilidir.

3. Soya

E vitamini açısından zengin bir diğer besin de soyadır. Hemoglobin üretiminde önemli yere sahip olan demir soyada bol miktarda bulunur. Hemoglobin, kanda bulunur ve oksijenin taşınmasını sağlar. Yeterli hemoglobin olmadığında kan dolaşımının düzgün işlemesi mümkün değildir. Dolaşım sistemi düzgün çalışmadığında saç derisi saçların büyümesi için yeterli desteği alamaz.

4. Havuç

Gözlere olan faydasının yanı sıra havuç saçlara da iyi gelir. A vitamini sayesinde saçların sağlıklı ve parlak görünmesini sağlayan sebum üretimini destekler.

5. Tam tahıllı besinler

B7 vitamini ihtiva eden tam tahıllı gıdalar saçların dökülmesi ve grileşmesine karşı etkilidir.

6. Ispanak

B9 vitamini parlak ve sağlıklı saçlar için gereklidir. Yeterince alındığında saçlarınızın daha sağlıklı göründüğünü fark edeceksiniz.

7. İstiridye

Afrodizyak etkisiyle bilinen istiridye çinko açısından da zengindir. Çinko, etkili bir antioksidandır ve saçları korur.

23:22
 // ŞİMŞİR TARAK
Denedik abi, denedik... Hiçbiri fayda etmedi. Bu dediklerinizi dedemizin yemesi lazımdı. Ama benim dedem 85 yaşında ve saçları gür idi. Neyse yav! Arap saçına döndü bu iş. Her şeye çare bulan tıb, bir tel canlı saç çıkaramıyor. Saçlar ölü hücrelermiş! Önce bu tabuyu yıkın. Ölü hücreler ise neden çocuk ve gençlerin saçı ipek gibi de, bizim Hüsametin abininki keçe gibi....
19 Haziran 2014 23:22
SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler