YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sabahları sıklaşan baş ağrısına dikkat!
Sabahları sıklaşan baş ağrısına dikkat!
18 Temmuz 2013 11:21
Sık tekrarlayan ve özellikle sabah saatlerinde yoğunlaşan şiddetli baş ağrısı, beyin tümörü habercisi olabiliyor.

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ersin Erdoğan, yaptığı açıklamada, baş ağrısı şikayetinin çok önemli olduğunu, bunun sık tekrarlaması halinde incelenmesi gerektiğini söyledi.

Beyin belli bir hacimde olduğunu, burada büyüyen tümör ya da ödemin beyne baskı yaparak baş ağrısı yaptığını anlatan Erdoğan, "Bu ağrıların en önemli özelliği, sabahları olması ve bazen bulantı ve kusmanın eşlik etmesidir" dedi. Erdoğan, ağrının ense kökü ya da baş gibi belli bir bölgeyi kapsamadığını belirterek, "Genel baş ağrısı şeklinde olur, özellikle belli bir yeri yoktur" diye konuştu.

Baş ağrısından yola çıkılarak, kimi durumlarda beyin tümörü açısından erken teşhis yapılabildiğini dile getiren Erdoğan, özellikle sabahları uykudan uyanınca kendini gösteren şiddetli baş ağrısına, kolda veya bacakta güçsüzlük, nöbet (sara) ve hafıza kaybı gibi şikayetlerin de eşlik edebildiğini anlattı.

Erdoğan, bu gibi bir durumda çözümün ağrı kesici kullanımında aranmaması, mutlaka en kısa sürede hekime başvurulması gerektiğini ifade etti.

Beyin tümörlerinin en sık görülen tipi "metastazlar"

Bu gibi şikayetlerde hastanın öyküsünün alınmasından sonra beynin Tomografi veya Manyetik Rezonans (MR) ile görüntülenebileceğini ve bu sayede bazı anormalliklerin tespit edilebildiğini belirten Erdoğan, beyin tümörleri içinde metastaz, glioma, lenfoma, glioblastom, anaplastik astrositomların kötü huylu tümörleri tanımlamak için kullanıldığını söyledi.

Erdoğan, beyin tümörlerinin en sık görülen tipinin metastazlar olduğuna ve bunların beynin kendi tümörlerine oranla dört kat daha fazla görüldüğüne işaret etti. Erdoğan, beyne metastaz yapan tümörlerde akciğer kanserlerinin ilk, meme kanserinin ise ikinci sırada yer aldığını belirtti.

Beyin tümörlerinde etkin tedavi cerrahi

MR ya da çekilen filmlerde kitle tespit edilmesi halinde hastanın mutlaka beyin cerrahına sevk edilmesi gerektiğinin altını çizen Erdoğan, beyin tümörlerinde en etkin tedavinin cerrahi olduğunu dile getirdi. Erdoğan, tümör ne kadar fazla çıkarılabilirse diğer tedavi yöntemlerine o kadar az ihtiyaç duyulacağının altını çizdi.

 

AA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler