YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Saatler bu gece mi ileri alınacak? Mart 2016
Saatler bu gece mi ileri alınacak? Mart 2016
26 Mart 2016 10:31
Yaz saati uygulamasına geçiliyor. Yaz saati uygulamasında saatler 1 saat ileri alınıyor. Peki saatler ne zaman ileri alınacak? Saatler bu gece mi ileri alınacak? 26 Mart'ı 27 Mart'a bağlayan gecede saatler ileri alınacak, günler uzayacak geceler ise kısal

Saatlerin ileri alınmasıyla yaz saati uygulamasına geçilmiş olunacak. Türkiye'de yaz ve kış saati uygulaması olarak iki saat dilimi kullanılıyor. Kışın saatler bir saat geri alınırken yazın saatler bir saat ileri alınıyor, Bu yıl da yaz saati uygulaması Mart ayında yapılacak. Yaz saati uygulamasında saatler 1 saat ileri alınacak. Peki saatler bu gece mi ileri alınacak?  Yaz saati uygulaması için saatler ne zaman ileri alınacak? 

Saatlerin ileri alımı, bu gece yapıalcak. 26 'ı Mart ı 27 Mart'a bağlayan gece saat 03:00'ten itibaren saatler ileri alınacak.

Bu  ayın  son Pazar günü olan 27 Mart günü saatler, gece 03.00 olduğunda 1 saat ileri alınacak. Uygulama gün ışığından daha fazla faydalanmak amacıyla gerçekleştiriliyor.

Yaz saati uygulaması, geçen yıl 25 Ekim’de sona ermesi gerekirken, 1 Kasım Genel Seçimleri nedeniyle 8 Kasım’a ertelenmişti. 8 Kasım’da başlayan ve yaklaşık 4,5 ay süren kış saati uygulaması, 27 Mart 2016 Pazar günü yaz saati uygulamasına geçilmesiyle beraber sona erecek. Kış saati uygulamasına ise 30 Ekim 2016 Pazar günü 04.00’ten itibaren bir saat geri alınarak geçilecek.

Geçen yıl, kış saati uygulaması, 1 Kasım Milletvekili Genel Seçimi  nedeniyle iki hafta gecikmeli olarak 8 Kasım'da başlamıştı. 8 Kasım'da saatler  04.00’ten itibaren bir saat geri alınmıştı.

MEMURLARIN MESAİ SAATLERİ DE DEĞİŞİYOR!

Yeni uygulama ile birlikte memurların çalışma saatleri 28 Mart Pazartesi'den itibaren 08:30 - 12:00 ile 13:00 - 17:00 olarak yeniden değişecek.

Yaz saati uygulamasına geçilmesiyle birlikte Türkiye'deki memurların mesai saatleri de değişiyor. İstanbul Valiliği Kış saati uygulamasından sonra memurların mesai saatlerini 08:00 - 12:00 ile 12:30 - 16:30 olarak güncellemişti.

YAZ - KIŞ SAATİ UYGULAMASI NEDİR?

Geçmişi birkaç asır öncesine dayanan yaz ve kış saati uygulaması fikri, Amerikalı politikacı ve fizikçi Benjamin Franklin’e aittir. Benjamin, pek çok konunun yanı sıra elektrikle de uğraşmış ve çeşitli icatlarıyla tanınmıştır. Yaz ve kış saati uygulaması da onun bu parlak fikirlerinden biridir. Yazın saatlerin bir saat ileri, kışın ise saatlerin bir saat geri alınmasının tek nedeni gün ışığından daha fazla yararlanarak elektrikten tasarruf etmektir.

Yaz ve kış saati uygulaması fikrinin farklı sahipleri olduğu öne sürülsede bilinen en sağlam bilgi Benjamin Franklin’nin düşüncesini bir gazetede dile getirdiğidir. Benjamin’in bu fikrinden sonra 1910 yılında yasalaşan yaz ve kış saati uygulaması, 1916 yılında 20 dakikadan bir saate çıkarılmıştır.

Milyonlarca kişinin 1 saatliğine de olsa elektriği kullanmaması çok büyük tasarruf sağlar. Bu yüzden her yıl düzenli olarak bahar başlangıcında yaz saat uygulamasına, sonbaharda ise kış saat uygulamasına geçilir.

SAATLERLE OYNAMA FİKRİ BENJAMIN FRANKLIN'DEN ÇIKTI

Günışığından daha çok faydalanmak için ortaya çıkan yaz/kış saati uygulaması fikri 1700'lü yıllara dayanıyor.
Benjamin Franklin, Amerika Birleşik Devletleri'nden Fransa'ya elçi olarak yollandığı sırada, Paris halkının mum israfını önlemesi ve gün ışığından daha çok yararlanması için The Journal of Paris adlı gazetede imzasız bir mektup yayımladı.

PANJURLU EVLERE EK VERGİ PAKETİ BİLE ÖNERMİŞTİ

Hatta daha sonra bu mektubundaki önerileri 1784 yılında Fransa hükümetine israfı önlemesi için yeni bir vergi paketi olarak önerdi. Panjurları vergilemek, mumları karneye bağlamak ve insanları gün doğumu sırasında kilise çanları ve top ateşiyle uyandırmak gibi öneriler içermekteydi. Sonradan ABD'ye döndüğünde saatlerin kışın geri alınması yazın da ileri alınmasıyla gün ışığından daha çok faydalanılacağını ispatlayarak bu işin mucidi olarak tarihe geçti.

İLK OLARAK ALMANYA'DA BAŞLADI

Gün ışığından daha çok faydalanmak için yaz/kış saati uygulamasına ilk geçen ülke 1916 yılında Almanya oldu. ABD'de ise ilk olarak 1918'de Başkan Woodrow Wilson tarafından yürürlüğe sokuldu.

27 Mart Günü Akıllı Telefonlara Dikkat

Bilindiği üzere bu yıl 27 Mart Pazar günü saat 03:00'da saatler 1 saat ileri alınacak. Cumartesi gününü Pazar gününe bağlayan gece geçilecek olan uygulamayla birlikte Pazar günü gün içerisinden itibaren yaz saati uygulamasına geçilmış olacak.

Akıllı telefonlar her ne kadar otomatik olarak telefonun saatini yeni uygulamaya göre ayarlasa da mutlaka başka bir referans noktasından kontrol edilmesi konusunda uyarılar yapılıyor. Kişilerin manuel olarak saatlerini ileri alması ve telefonun da otomatik olarak ileri alınması durumunda saat iki saat ileri alınmış olacak ve problemler ortaya çıkabilecektir. 

Tüm bu sebeplerden dolayı mutlaka akıllı telefonların saatleri kontrol edilmeden manuel olarak ileri alınmamalıdır.

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler