YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rusya'da domuz gribi alarmı
Rusya'da domuz gribi alarmı
16 Ekim 2009 10:24
Bazı okullar, salgın nedeniyle iptal edildi

Rusya'da domuz gribi A/H1N1 virüsüne yakalananların sayısı hızla artıyor. Son beş günde yaklaşık 100 kişi hastalığa yakalandı. Ülke genelinde hasta sayısının da 807'ye ulaştığı açıklandı. Bir kısım okullar da salgın nedeni ile geçici olarak kapatıldı.

Rusya Federal Sağlık Dairesi Başkanı Gennadi Onişenko, 15 Ekim itibariyle hasta sayısının 807'ye ulaştığını ve son beş günde 100 civarında vakanın tespit edildiğini söyledi. Onişenko, "Hastalardan 562'sinin virüsü dışarıdan getirdiği belirlendi." dedi.

Virüsten dolayı herhangi bir ölüm vakası gerçekleşmezken, 11 Ekim'de hasta sayısı 709'a ulaşmıştı.

AŞININ SERİ ÜRETİMİ DEVAM EDİYOR, ÇOCUKLARDA TEST ERTELENDİ

Rusya'nın Smolensk bölgesinde domuz gribi aşısının bugün başlaması beklenen çocuklarda test aşaması ertelendi. Araştırma merkezi sözcüsü Timofey Peşkov, denemelerin ertelendiğini, önümüzdeki günlerde çalışmaların yeniden başlatılacağını duyurdu.

Rusya sağlık gözlem merkezi Roszdravnadzor önceki hafta iki ayrı domuz gribi aşısının seri üretimine başlanmasına izin vermişti. Roszdravnadzor aşının büyüklerde kullanılmasının güvenilir olduğunu onaylarken, çocuklar için de test aşamasına geçilmesini kabul etmişti. Rusya Sağlık Bakanlığı da domuz gribi aşısı ile ilgili seri üretimin başladığını, yılsonuna kadar 35,5 milyon doz üretim yapılacağını açıklamıştı.

Dünya Sağlık Örgütü'nün son verilerine göre tüm dünyada hasta sayısı 340 bine ulaşırken, 4 bin 100 kişi de hastalık nedeni ile hayatını kaybetti.
 

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler