YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ruj'da büyük tehlike!
Ruj'da büyük tehlike!
02 Mayıs 2013 12:54
Kadınların vazgeçilmezi kozmetik ürünlerin içerisinde bulunan yüksek dozda zehirli madde, akciğer ve mide kanserine neden olabiliyor.

Yeni bir araştırma, günlük hayatta kullanılan ruj ve dudak parlatıcılarının içinde birçok zehirli kimyasal maddeye rastlandığını ortaya koydu.

Kozmetik ürünleri sıkça kullanan kadınlar, içeriğindeki yüksek dozdaki kroma maruz kalarak akciğer ve mide kanserine davetiye çıkarıyor.

Araştırmacılar, bazı renkli ruj ve dudak parlatıcılarında alüminyum ve manganez bulunduğunu belirtti. Araştırmalar, alüminyumun Alzheimer’a neden olduğunu, manganezin ise ruh halinedeki ani değişikliklere ve hafızayı etkilediği ileri sürüyor.

Araştırmada, California Üniversitesi'nde okuyan bir grup kız öğrenciden çantalarında ve evde kullandıkları rujların markalarını istedi. Daha sonra bu markaların içerikleri inceleme altına alındı. Seçilen 32 ruj ve parlatıcı markasından 10’unda yüksek miktarda krom bulundu.

Environmental Health Perspectives dergisinde yayımlanan araştırma, günde ortalama 8 kere bu ürünlerin uygulanmasıyla, kadınların yüksek miktarda alüminyum ve manganezin maddelerine maruz kaldığını belirtiyor.

Araştırmayı yürüten Katharine Hammond, bu maddelerin ürünlerde çıkmasının sorun olmadığını ancak yüksek miktarda olduğu takdirde tehlike yarattığını açıkladı. Hammond, “Zehirli metaller bazı ürünlerde çok fazla çıkıyor. Bu da kadın sağlığını uzun vadede etkileyebilir” dedi.

Araştırmacılar, kadınları paniğe sokmayı değil sadece kullandıkları ürünleri hakkında bilinçlenmelerini istediklerini belirtti.

 

İHA

Etiketler: , ,
13:50
 // Doğal güzellik
Bir erkek olarak hanımlara diyorumki; sürmeyin şu ruj ve boyaları. İnanın doğal halinizle, eşinize veya nişanlıza sade halinizle daha görünürsünüz. Düğünlerde adeta kendini zombiye çevirenler var. Erdal Bakkalın hanımından farkları kalmıyor, hele yeğenini hiç söylemiyorum. Birde sanırım sadece bana mahsus, döğmeli bir insan gördüğümde, midem bulanıyor. O ne öyle bukalemun gibi, tövbe tövbe......
02 Mayıs 2013 13:50
SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler