YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Rotavirüs kış aylarında çocukları tehdit ediyor'
'Rotavirüs kış aylarında çocukları tehdit ediyor'
29 Kasım 2013 10:55
Rotavirüs, en çok kış aylarında görülüyor. Ağır geçirilen hastalık yüksek ateş aşırı kusma, şiddetli ishal gibi belirtilerle kendini belli ediyor.

Vücutta çok hızlı şekilde su kaybına yol açtığı için, kaybedilen sıvı takviye edilemezse ölüme dahi yol açabiliyor. Annelerin korkulu rüyası olan rotavirüs, yılda bir milyondan fazla çocuğun ölümünden sorumlu olarak biliniyor. O kadar bulaşıcı ki, genel hijyen koşulları ne kadar iyi olursa olsun, hemen her çocuk 5 yaşını doldurmadan rotavirüs geçiriyor.

Acıbadem Bursa Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Mesut Özel, antibiyotiğin tedavide yeri olmadığını söylüyor, anne-babalara önemli uyarı ve önerilerde bulunuyor. Rotavirüsün kış hastalığı olarak bilindiğini ifade eden Özel, şu bilgileri veriyor:

“Rotavirüse bağlı ağır ishaller sıklıkla 3 ay-2 yaş arasındaki çocukları etkiliyor. Yaklaşık 2-4 günlük kuluçka dönemi sonrasında ani yüksek ateşe yol açıyor, aşırı kusma ve şiddetli ishal gibi belirtilerle kendini gösteriyor.

Rotavirüs ishallerinde diğer etkenlere ait ishallerden daha fazla sulu ishal, bulantı, kusma, iştah kaybı, karın ağrısı görülüyor. Rotavirüs enfeksiyonu sebebiyle hastaneye yatırılan çocukların çoğunluğunda ateş, kusma ve ishal bileşiminden oluşan bir klinik belirti görülüyor. Ancak rotavirüs ishalinin tanısı konulsa bile, hastalığa yönelik özel bir tedavi yok. Rotavirüs tanısını doğrulamak için birkaç laboratuar yöntemi kullanılabilir. Rotavirüs ishalinin özel tanısının konulması, tedavi yaklaşımını değiştirmez. Çünkü özel bir antiviral tedavi yoktur.”

Antibiyotiğe yer yok 

Viral ishallerde antibiyotiğin fayda etmediğini dile getiren Özel, şu bilgileri veriyor: “Bir başka değişle, rotavirüs tedavisinde antibiyotiğe yer yok.

Aksine, antibiyotik kullanımı bağırsak florasını bozarak, ishalin uzamasına ve ağırlaşmasına yol açabiliyor. Rotavirüs ishaline karşı tek korunma yöntemi olarak aşı gösteriliyor. Rotavirüs aşısı Türkiye’de rutin aşı takvimine alınmış değil. Aileler kendi isteği doğrultusunda ilgili hekime yaptırabiliyor. Halen piyasada olan aşı 2006 yılından beri ABD ve birçok Avrupa ülkesinde güvenli bir şekilde uygulanıyor."


Çocuk hastalıkları uzmanı Mesut Özel de, aşının uygulanmaya başlamasıyla birlikte aşı yapılan grupta hastaneye yatış oranında yüzde 85 oranında azalma kaydedildiğini belirtiyor. Özel, "Rotavirüs aşısının etkinliğinin yüzde 74 ile yüzde 98 arasında olduğu bilimsel yayınlanlarla ispatlanmış durumda. Rotavirusgastroenteriti çok sayıda ayaktan poliklinik ve hastane yatış oranları nedeniyle ülke ekonomisine ve ailelere büyük yük getiriyor.

Rotavirüs ishaline karşı korunmada öncelikli yöntem aşı. Bunun yanı sıra temizlik ve hijyene çok dikkat etmek gerekiyor. Zira rotavirüs, ishal bir kişinin dışkısı ile kolaylıkla çevreye yayılabiliyor. Kişinin dokunduğu kapı kolları, telefon, asansör düğmesi, oyuncak, bardak gibi çok çeşitli araçlarla çevredeki diğer kişilere kolayca bulaşabiliyor. Rotavirüs kuru yüzeylerde 6 ile 60 gün arasında canlı kalabiliyor.

Korunmak için, temiz sular içilmeli, bebek temizlendiğinde kullanılan suların temiz olmasına dikkat edilmeli, çocuklarda yalnızca pastörize süt ve şişelenmiş meyve suyu verilmeli, taze meyve ve sebzeler yenilmeden önce mutlaka bol su ile yıkanmalı, et, balık ve deniz ürünleri mutlaka iyi pişirilmeli, yemekten önce ve sonra, tuvalete çıktıktan sonra ve bebeğin altı değiştirildikten sonra eller mutlaka iyice yıkanmalı.” diye konuştu.

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler