YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Romatizma belirtilerine DİKKAT!
Romatizma belirtilerine DİKKAT!
12 Ekim 2015 10:32
Eklemlerde şişliklerin görülmesi romatizmanın habercisi olabilir. Romatizma belirtilerinin arasında eklem şişlikleri en başta yer almakta. Eklem yerlerinde şişlik, kızarıklık ve ağrı hissedenlerin doktor kontrolünden geçmesi öneriliyor.

Türkiye Romatoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. İhsan  Ertenli, bir romatizma hastalığı olan ve kadınlarda erkeklere oranla 3 kat fazla görülen romatoid artiritin (RA) bilek başta olmak üzere eldeki eklemleri, dirsek,  omuz, boyun, çene, kalça, diz, ayak bileği ve ayak eklemlerini tuttuğunu bildirdi.

Ertenli, 12 Ekim Dünya Artrit Günü dolayısıyla  yaptığı  açıklamada, artritin tek bir hastalık olmadığını ve eklem yerlerinde görülen şişliğin (eklem iltihabı) genel adı olduğunu söyledi ve ekledi: “RA’da dirsek, omuz, boyun, çene, kalça, diz, ayak bileği ve ayak eklemleri de tutulabilir.

Boyun dışında omurganın diğer bölgelerinde tutulma nadirdir. Genellikle, vücudun her iki yanındaki eklemler  birlikte hastalanır. Yani, sağ elde birkaç eklem şişerse, büyük olasılıkla sol el  eklemlerinde de şişlik ve hareket kısıtlılığı olacak demektir” diye konuştu. Romatoid artritin genellikle 20-50 yaş arasında ortaya çıktığını anlatan Ertenli, hastalığın kadınlarda erkeklere göre 3 kat daha sık geliştiğini söyledi.

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler